Logo Radio Łódź

Bezdomny ze Zgierza musi wyprowadzić się z ziemianki

Najsłynniejszy bezdomny w Polsce, pan Janek ze Zgierza, w ciągu najbliższych dwóch tygodni musi opuścić własnoręcznie wybudowaną ziemiankę.


Pan Janek ze Zgierza (Fot. Piotr Krysztofiak)

Taką decyzję podjęły władze miasta, bo jak mówią, mężczyzna zamieszkał na terenie gminy nielegalnie.

 - Nie możemy tolerować tego, że ktoś bezprawnie zajmuje nasze grunty. Nie możemy pozwalać na to, aby ktoś wykopywał ziemianki czy budował domy na gruntach miejskich. Musimy chronić interes Zgierza  - tłumaczy wiceprezydent Zgierza Przemysław Staniszewski.

Pan Janek w wybudowanej przez siebie ziemiance mieszka od października ubiegłego roku, jest zdziwiony decyzją władz miasta. 

 - Straszą mnie sądem, chcą mnie obciążyć kosztami sądowymi. Nie mam innego wyjścia. Muszę się wyprowadzić. Będę szukał nowego miejsca na moją ziemiankę. Urząd miasta wygania mnie, a ja jako osoba bezdomna nie mam gdzie się podziać - mówi pan Janek.

Jeśli bezdomny nie opuści terenu miasta do połowy marca, sprawa może trafić do sądu.

Skoro nie sa w stanie zapewnic mieszkan socjalnych niech wydziela strefe jakas na ziemianki i inne dziwne budowle

I co mieszka ten pan na dzialce u pani Reni z Poznania? wie ktos co dalej z ta sprawą. ja to bym chciała zeby ten pan nauczyl mnie kopac ziemianke, ja tez sobie wykopie taka ładna ziemiankę z oknem na wierzchu i bede mieszkac wolna i swobosna a nie kredyty placic i niewolnikiem byc. i zycze wszystkim wolnosci. A jak ktos chce byc robotem to niech nie karze innym tez byc robotami-niewolnikami. :)

Jezu , jeśli nikt akurat teraz nie używa tego terenu , nie chce tam wybudowac sobie domu , to niech ten człowiek sobie tam spokojnie mieszka . Jest tyle ziemi na tym świecie . Dlaczego ktoś rości sobie prawo do ziemi której nawet nie używa ?

Jezu , jeśli nikt akurat teraz nie używa tego terenu , nie chce tam wybudowac sobie domu , to niech ten człowiek sobie tam spokojnie mieszka . Jest tyle ziemi na tym świecie . Dlaczego ktoś rości sobie prawo do ziemi której nawet nie używa ?

GośćBeyzi

Do wszystkich krzykaczy i rozkrawaczy mieszkań... JA TEŻ TAK CHCĘ... zamiast spłacać 10 lat kredyt, oddaję mieszkanie żonie/znajomemu, a sam idę na ulicę - za dwa tygodnie chcę w prezencie mieszkanie od miasta! Swoje wynajmę i będę miał drugą pensję, a mieszkał będę za free w socjalu... żyć nie umierać... no już! dawać mi, dawać! Wszak płacimy podatki!

3/4 bezdomnych jest bezdomnymi z wyboru... trafili na ulicę, nauczyli się na niej żyć i to życie im odpowiada... tu dostaną bułkę, tam ktoś im kupi kawałek kiełbasy, zasiłek dostaną, to będzie na piwo... po co coś zmieniać? po co pracować? niech inni pracują na nas, bo my tacy biedni...

GośćRenia Z Poznania

Ps.skoro sa takie juz calkowite znecanie nad czlowiekiem---a gdzie wiara katolicka---co juz dziczejecie na tym SLASKU---to zapraszam tego pana bezdomnego do Poznania-dam mu loum--a dzialki tyle iz bedzie kopal sobie na kazdy dzien tygodnia inna!!!Ale po katolicku--dzielmy sie z bliznim--zapraszam prosze powiedziec temu panu--o moim zaproszeniu-wlacznie z wyzywieniem-a moze ktos zasponsporuje mu przejazd do Poznania??Co wy juz wyrabiacie??Gdzie wszyscy macie Serca!!Moj mail.tereniasklep@gmail.com/pozdrawiam i zycze wszystkim ludzkiej milosci/Renia z Poznania

GośćRenia Z Poznania

Tak na marginesie-moze skonczyc z wyganianiem bezdomnego z gruntu miejskiego /iz kopie ziemianki...a nie wstyd miastu ZGIERZ___!!!A moze tak dac po prostu temu panu bezdomnemu skromne mieskanko-!!!!To zapewnie nie bedzie kopal ziemianek jak KRET!!!TO JEST CZLOWIEK!!!!Nie wstyd URZEDOWI MIASTA!!!

Stop Iwonie W

Iwona Wieczorek powinna wreszcie zabrać się do roboty po czterech latach zabaw, chichotania i umizgów do kamer.

Myślała, myślała i jak to ona wymyśliła, że miastu przeszkadza bezdomny. Staniszewski to taka kukiełka. Dostanie prikaz to zrobi jak widać nawet najgorszą rzecz. Wstyd!

Ciekawe komu zależy na zajmowanej przez bezdomnego działce? O rozdawnictwie ziemi w Zgierzu krążą legendy...

Zgierzanin2

Mieszkańcy Zgierza, zróbmy coś!

Nie ma dnia, aby w mediach nie pojawiła się jakaś skandaliczna i wstydliwa dla miasta informacja! Wywalmy wreszcie tę szkodliwą babę ze stołka! Okazuje się, że pół roku do wyborów to za długo. W zeszłym roku o włos nie doprowadziła do BANKRUCTWA. Co planuje w tym? Przecież musi to czymś przebić!
Idiotyzmy Wieczorkowej przybierają na sile, a Zgierz stał się pośmiewiskiem na skalę ogólnopolską - taki Wąchock.

Dosyć tego Iwono Wieczorek. Pora zdać urząd i PRZEPROSIĆ za 4 lata nicnierobienia tylko wdzięczenia się do kamer.

Pan Jan mieszka teraz blisko Dąbrówki w szałasie :)

wy i ten caly cyrk z wyganiajac bezdomnego to poprostu cios ponizej jaj

Prawda jest taka, że urzędnicy, zarówno miejscy, jak i wyższego szczebla, mają gdzieś innych ludzi, no może poza swoją rodziną. Dlaczego? Ponieważ to budżetówka! Dodatkowo... czy słyszeliście kiedyś, żeby jakiś urzędas odpowiedział kiedykolwiek za jakiś swój błąd? To się tyczy także kadry kierującej Zgierzem!

Witold Zbijewski

Jak się mogę skontaktować z Panem Jankiem? Proszę mu przekazać, że chętnie go przyjmę pod... dach. Ziemia czeka na pobliskim Mazowszu. Są dwie opcje: jedna nad strumieniem a druga bardziej w lesie. Teren prywatny i spokojny. Pozdrawiam Witold Zbijewski

A gdzie Bóg...

A gdzie Bóg co ziemie stworzył i dał ja ludziom pod władanie.... na miejscu urzędników bałbym się jego kary...

Sugeruję interes wiceprezydenta w trybie natychmiastowym wyeksmitować ze Zgierza

Bestialstwo urzędników - bardzo proszę - jeśli ktoś będzie się widział z burmistrzem Zgierza w najbliższym czasie - ma moralne prawo nasrania mu do zupy!! - Co za gnoje !!!!!!!! Co za bydło !!!!!!!!!

Taki kutas, co kilka tysi miesięcznie przytula z pieniędzy permanentnie rujnowanego podatnika wywala biedaka z ziemianki a po robocie wraca do swoich luksusów, dobrze podeżre a potem w swojej plaźmie obejrzy jakiś wzruszający film.

prześwietlić dzierżawy miejskie czy czasem prezydent miasta nie dzierżawi komuś terenu na tzw. użyczenie!!! Jak prezydent był by mądry to wydzierżawił by w drodze wyjątku Panu Jankowi te 15m2 ziemi za symboliczną opłatę i sprawa była by załatwiona i był by bohaterem ...... a pan janek z emerytury płacił by te 20 pln do miejskiej kasy ......

Na podhalu można budować chałupy 4-piętrowe bez pozwolenia, w Krakowie można przykleić ogromny kloc hotelu do cmentarza na Kazimierzu, problem: ziemianka.
Urzędnicy to mimo wszystko... bip.bip.bip.?

Jola z pragi -północ

To niech go eksmitują do innego kraju bo tam szanują ludzi .Sama z chęcią chciałabym być adoptowana przez inny kraj .Powinny być darmowe przeloty dla ubogich by każdy mógł stąd spieprzać gdzie pieprz rośnie mam obrzydzenie to tego kraju i wstyd mi ,Ale to prawda najedzony głodnego nie zrozumie .Wolę być uchodzcą w innym kraju jak tu nikim .A w tych przytułkach kradną smród bród i ubóstwo niech sami idą tam spać .Jedynie Ikonowicz walczy z motłochem by bronić biednych .Chociaż jeden i chwała mu za to.

STOP socjalowi i pomocy dla nierobów! Nasze podatki powinny być przeznaczone na nasze potrzeby wspólne (drogi, szkoły, bezpieczeństwo, służba zdrowia itp.). Nie można latami wspomagać nierobów! Ktoś straci pracę - można mu pomóc przez kilka miesięcy, ale nie latami! Zastanówcie się, czy dawalibyście takim ludziom pieniądze z własnego portfela? Ci, którzy wspierają tego człowieka, niech napiszą, czy na waszej posesji też można wykopać sobie ziemiankę? A może niech ktoś mu odstąpi kawałek własnej posesji i sprawa załatwiona. Są chętni wśród krzykaczy potępiających władze miasta?

cyt. nie, 02 lut 2014 11:41:41;
https://www.radiolodz.pl/posts/1597-bezdomny-ze-zgierza-popularny-w-calej-polsce

"Mężczyzna zamieszkał w październiku w lesie - w wykopanej własnoręcznie ziemiance. Mimo niskich temperatur radzi sobie świetnie. Nie chce skorzystać z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Straży Miejskiej. - W ogóle nie jest mi zimno. Mrozy mi nie straszne. Cały czas jem czosnek, cebulę i kiełbasę. W mojej ziemiance nie brakuje wody do mycia czy innych podstawowych rzeczy - mówi pan Janek.
Komendant Straży Miejskiej w Zgierzu Dariusz Bereżewski, zapewnia, że funkcjonariusze będą odwiedzać bezdomnego do końca zimy. - Funkcjonariusze dwa, trzy razy dziennie przyjeżdżają do pana Jana. Cały czas proponują mu przeniesienie do schroniska. Bezdomny jednak cały czas odmawia pomocy - dodaje Bereżewski.
Bezdomny ze Zgierza, nie narzeka na brak pieniędzy, od kliku lat na jego konto wpływa emerytura - jak mówi życie w ziemiance wybrał z własnego wyboru."

ja też mam różne hobby a prawa przestrzegać muszę...
jest wiele osób którym się nie układa z rodziną (mieszkająca w pobliżu) a ziemianek nie kopią...

Czytam bardzo wiele negatywnych emocji ale z drugiej strony czy rzeczywiście wszyscy chcą aby nie szanować obowiązujących przepisów? Zgadzam się z faktem iż pewnie są większe priorytety i ważniejsze sprawy, którymi należałoby się zająć ale sprawa może właśnie dlatego ruszyła bo ktoś o innych poglądach od komentujących złożył taki wniosek...
Ja też chciałbym zająć działkę którą sobie wybiorę i postawić tam np. namiot albo toi toi, albo cokolwiek ale nie mogę, a Pan Jan może?
Co z prawem własności, co z prawem budowlanym etc.
Nie wspominając już o zadymie jaka mogłaby się pojawić w przypadku gdy Pan Jan doznałby uszczerbku na zdrowiu albo zaszkodził w jakikolwiek sposób osobie legalnie przebywającej w jego sąsiedztwie... kto wtedy weźmie na siebie taką odpowiedzialność.
Skoro Pan Jan zechciał zostać gwiazdą TV prezentując swoje poczynania i odmawiając dalszej pomocy oferowanej przez władze to niestety takie są tego konsekwencje.
Nie jestem zwolennikiem naszej wzorowej władzy w mieście i też mam wiele negatywnych emocji odnośnie tego co się dzieje w Zgierzu. Jakie obietnice wyborcze były składane, jakie wielkie inwestycje były w planach, etc. Widzę i słyszę co się dzieje, niemniej jednak w tej sprawie popieram przestrzeganie przepisów, bo będzie jeszcze gorzej gdy wszyscy dookoła zaczną "budować ziemianki".
Zastanawia mnie jedynie fakt iż nasza wszechmogąca Pani Prezydent jest częstym gościem medialnym, uwielbia promować swoją osobę w każdy możliwy sposób ale niestety gdy przychodzi temat trudny to już brak jej odwagi aby wziąć na siebie odpowiedzialność i oddelegowuje ją na wiceprezydenta. Nie tego oczekuję od gospodarza miasta, ale widać iż chętnie podpisuje się pod dobrymi intencjami ale brak jej odwagi w sytuacjach trudnych.
Wstyd Pani Doktor, wstyd!

.....a zawiadomienia sądowe "In-post" doręczy do mięsnego !!!!

Jakim trzeba być idiotą, żeby wymyślić, że koniecznie należy się zająć wyrzucaniem bezdomnego z ziemianki i to dla zasady, bo grunt jest miejski. To się w głowie nie mieści. Nie ma innych ważnych spraw i zajęć dla urzędników w tym mieście? No, bezdomni nie chcą mieszkać w zasranych noclegowniach, bo tam jest regulamin jak w więzieniu, zabiera się im prawa obywatelskie, a oni nie są skazani na ograniczenie wolności, więc wolą nawet zamarznąć w ziemiance. Podobno kapitalizm zbudowaliśmy, bo chcieliśmy wolności, ale jak widać nie dla bezdomnych. Ostatnio coraz więcej w UE mówi się o tym, że jednak walka z bezdomnością musi się zaczynać od przydziału mieszkania i dopiero potem innej pomocy. Polska jednak sądzi, że pobyt w półwięziennych przytułkach stanowi jakiś "pierwszy etap wychodzenia z bezdomności". Skoro ten system jest skuteczny, to dlaczego praktycznie nikt z bezdomności nie wychodzi? Bardzo ciekawe, prawda?

WSTYD !!

Ja bym zrobił inaczej: ustawa o meldunkach nakazuje zameldować się w miejscu stałego pobytu nie później niż trzecia doba pobytu. Panuje fałszywe domniemanie, że trzeba wykazać się dokumentem uprawniającym do pobytu w danym miejscu (akt notarialny lub decyzja urzędowa stwierdzający tytuł prawny do nieruchomości), jednakże prawda jest taka, że takie stawianie sprawy przez kogokolwiek jest pogwałceniem zapisów ustawy zasadniczej, co potwierdził Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny (SN Wyrok z dn. 8 X 2002r. III RN 183/01). Proponuję -choć to może być trochę trudne dla emeryta i bezdomnego- podjąć zapewne nieudana próbę zameldowania, a następnie zawiadomienia o niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariusza państwowego, zaskarżenie decyzji odmownej, a w przypadku odmowy (wówczas spełnią się przesłanki), skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Polska jest dla Polaków a nie dla urzędników.

karol el kashif

ale wstyd... na całą Polskę...
a czy ustawa o przeciwdziałaniu bezdomnosci nie nakłada na gmine obowiązku zapewnienia lokalu socjalnego?

bo wstyd im,że nie dadzą mu mieszkania- wstyd na cały świat, w Anglii miałby mieszkanie po 2 tygodniach ,jak wam nie wstyd urzędasy? to teraz gmina ładnie na tym wyszła.. obciach na całego

urzędasie (dotyczy całej Polski), nie zapominaj, że żresz za nasze podatki i jak dbasz o miasto i jego mieszkańców? Czy drogi rowerowe są asfaltowe czy z waszej ukochanej, czerwonej, kostki brukowej? Czy drogi są wyremontowane czy też wolicie się ubezpieczać (za pieniądze podatników) żeby nie płacić odszkodowań za szkody? Czy ta ziemianka to jest największy problem miasta? Rozwiązaliście już wszystkie inne, czy po prostu tutaj najłatwiej pokazać wam kto tu rządzi? Społeczeństwo ma już dosyć waszej głupoty widocznej na każdym kroku, teraz zachciało się wam ciągać bezdomnego po sądach, oczywiście nie zapłacicie za rozprawy zwłasnej kieszeni, no jakże by inaczej, znowu zapłącą mieszkańcy. Korwin ma rację, 90% z was trzeba zwolnić żeby reszta zaczęła pracować, a nie zajmować się pierdołami bez znaczenia

Macie swoją hamerykańską rzeczywistość ku...

zmam tego czlowieka osobiscie . przypadkowo sie poznalismy i bardao mi pomogl . nikomu nie robi krzywdy , wrecz przeciwnie!! zyje sam , pod ziemia na odludziu . moze niech Prezydent da mu mieszkanie!! przeciez jest tyle pustych w zgierzu , albo przygarnie tego czlowieka do siebie!! Zalosni jestescie z tymi swoimi pomyslami!! to tez czlowiek , trzeba o tym pamietac a nie pozbywac sie problemu od tak bo teraz sprawa zostala naglosniona przez telewizje i nagle sie przypomnialo ze zajmuje grunty miejskie!!! Paranoja tak jak i ten smieszny Prezydencik .

Czy nie taniej by było zastrzelić dziada w tej ziemiance i zasypać , a nie narażać podatników na większe straty ? Zgładzić łajzę i po kłopocie ,- a tak na marginesie panie prezydencie , to pewnie jest pan wierzącym i praktykującym chrześcijaninem .

GośćRobert

Niech Władze kierują sprawę do Sądu. Bezdomny się odwoła, od kompromitacji "władz". Ustawa o Pomocy Społeznej; nakazuje Władzą: opiekę i pomoc takim Ludzią. Między innymi bilet na kom. miejską zasiłki, posiłki, noclegownię, ubrania i umożliwić kąpiel. W tej chwili się tylko kompromitują.
Polityka naszego "Państwa" to: wszechobecna dyskryminacja, brak jakiejkolwiek odpowiedzialności t.zw "Urzędników", nietolerancja. to polityka Apartheitu. Takie sprawy należy kierować do, Europejskiego Trbunału Sprawidliwości. A w ostateczności urządzić "Polski Majdan Niepodległości i Wolności".

Anonymous

@landlord

Gdybym posesji miał tyle co państwo to gdzieś miałbym że jakiś bezdomny zrobił sobie ziemiankę. Tak zwana "cywilizacja" sprawiła że biedak nie może się po prostu gdzieś osiedlić, tylko musi za to płacić państwu które i tak mu nic nie daje.

Czyżby powtórzyła się sprawa niejakiego pana Drzymały? ..

teren miasta? no i co z tego jak tam nic się nie działo!!!
odkąd tam mieszka ten pan to posprzątane są wszystkie śmieci w tym lesie, zapraszam Panie Prezydencie, najczystsze miejsce w Zgierzu!!!!
Tomasz Matusiak z ulicy Dolnej

landlord

hej, obroncy ucinionych. pytanie do was: a gdyby tak jakis bezdomny wykopal sobie nore na waszej posesji, to tez bylibyscie tacy plni wspolczucia, czy sami dokonalibyscie eksmisji?

Czy więzienie nie byłoby dla niego lepszą opcją?
Darmowe mieszkanie, wyżywienie, opieka medyczna lepsza niż w szpitalach...

Mam nadzieję że pan , panie wiceprezydencie Pięknego Miasta Zgierza przemysławie staniszewski zostanie któregoś dnia wyj....ny z zajmowanego stołka. Potem zostanie pan bezrobotnym, bez środków do życia i bez ubezpieczenia, straci pan wszystkie pieniądze jakie pan ma, eksmitują pana na bruk i wykopie pan sobie Ziemiankę z której to pański następca wyj....bie pana na mróz. Powodzenia

Małgorzata mieszkanka Zgierza

Kto to wymyślił? czy on coś ukradł, zrobił coś komuś???????
Wybrał takie życie i dajcie mu urzędasy spokój!!!!!!!

julia89b

Ale ch*je. Co im po tym, że go wygonią?

takie rzeczy tylko w PO lsce-masakra

Niech poczeka na eksmisje. Ściągnąć media, policje, zaaresztować przywalić mandat, założyć sprawę w sądzie .... i ..... podać imię i nazwisko powoda. Zobaczymy czy biedzie taki chojrak jak go każdy w mieście wskaże palcem... to ten... co zamknął bezdomnego.

Niech poczeka na eksmisje. Ściągnąć media, policje, zaaresztować przywalić mandat, założyć sprawę w sądzie .... i ..... podać imię i nazwisko powoda. Zobaczymy czy biedzie taki chojrak jak go każdy w mieście wskaże palcem... to ten... co zamknął bezdomnego.

Dno i pół metra mułu. Urzędnik który wpadł na ten genialny pomysł powinien być podany z imienia i nazwiska by wszyscy wiedzieli jakim jest cymbałem by nie użyć innego epitetu. Żal aż d.u.p.ę ściska...

Ryszard- Rudunki

A komu on przeszkadza? Mieszkam na Rudunkach, chadzam z psem po tym lesie, nieraz tego pana widziałem i nie było żadnego problemu.... szkoda

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką