Ulica Debicha. Radio Łódź uczciło pamięć dyrygenta [ZDJĘCIA, WIDEO]
Fragment ulicy obok Radia Łódź, już oficjalnie, nosi nazwę Henryka Debicha. W środę (18 stycznia) w południe na ścianie budynku odsłonięto też tablicę upamiętniającą postać legendarnego dyrygenta i kompozytora.

Na uroczystości z tej okazji pojawili się współpracownicy, członkowie i fani orkiestry Debicha.
Wstęgę z pamiątkowej tablicy zerwał najmłodszy brat dyrygenta Bernard Debich. - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej inicjatywy - mówił.
Podczas uroczystości prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska, podkreślała, że twórczość dyrektora Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi kształtowała charakter miasta. - Dzięki orkiestrze o Łodzi było głośno - dodała. - Jej muzyka była niesamowita i radosna.
Dzisiejsza uroczystość była też okazją do wspomnień o Henryku Debichu. Dyrygent słynął z perfekcjonizmu. - Oceniał ostro i był krytyczny - przypominała wieloletnia kierownik redakcji muzycznej Radia Łódź Krystyna Pietranek. - Dla niego liczyła się całość. Patrzył na artystę jako na postać, a nie tylko muzyka.
Dziennikarz muzyczny Radia Łódź Jan Targowski dodał, że przez lata Orkiestra kierowana przez Henryka Debicha była jedną z najlepszych w Polsce. - W pewnym okresie rozgłośnia radia żyła, dzięki orkiestrze Debicha - wyjaśniał. - Orkiestra występowała w Opolu, Sopocie, Zielonej Górze czy Kołobrzegu.
Henryk Debich był wieloletnim kierownikiem artystycznym, aranżerem i dyrygentem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi, którą prowadził w latach 1950-1991.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
UROCZYSTOŚCI W STUDIU KONCERTOWYM IM. HENRYKA DEBICHA:
CZYTAJ TAKŻE: Wystawa poświęcona Henrykowi Debichowi w Pabianicach
ZDJĘCIA, NAGRANIA VIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |