Logo Radio Łódź

Odznaki "Za Zasługi dla Miasta Łodzi" wręczone [ZDJĘCIA]

Czternastu łodzian i zespół muzyczny otrzymali dzisiaj (8 listopada) odznaki "Za Zasługi dla Miasta Łodzi”. To wyjątkowe wyróżnienia przyznawane jedynie raz do roku. Otrzymują je mieszkańcy miasta, którzy w swojej codziennej pracy robią rzeczy wyjątkowe, wpływające na rozwój Łodzi.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Wśród tegorocznych odznaczonych znaleźli się między innymi komendant łódzkiej straży miejskiej Zbigniew Kuleta, łódzki hejnalista Władysław Cichy i znany w Łodzi Akademicki Zespół Muzyki Narodów Słowiańskich „Bałałajki".

Posłuchaj relacji i dowiedz się więcej:

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

LAUREACI ODZNAKI „ZA ZASŁUGI DLA MIASTA ŁODZI” W EDYCJI JESIEŃ 2019

1) Pani Anna Maria Bujała – od 30 lat jest członkiem Akademickiego Zespołu Muzyki Narodów Słowiańskich „Bałałajki”. Początkowo jako instruktor, a następnie menadżer grupy, sprawiła, iż Zespół stał się znaną marką wśród miłośników muzyki folkowej i słowiańskiej. Wraz z Zespołem zdobyła wiele prestiżowych nagród, a także nagrała cztery płyty, cenione wśród miłośników muzyki folkowej. Większość sukcesów Zespołu jest również Jej udziałem, dzięki zabiegom organizacyjnym i menadżerskim.

2) Pan Władysław Cichy - zasłużył się w zakresie krzewienia i propagowania kultury naszego Miasta zarówno w Łodzi, jak i w całej Polsce. Przez 8 lat dotychczasowej służby z okien Urzędu Miasta Łodzi „Prząśniczka” wybrzmiała, dzięki niemu, ponad 2400 razy. Wielokrotnie również reprezentował Łódź na różnego rodzaju uroczystościach i wydarzeniach, przy okazji których uczestnikom towarzyszył hejnał naszego Miasta. Przez okres swojej działalności rozsławił „Prząśniczkę” na ponad 20 spotkaniach hejnalistów z różnych miast Polski.

3) Pan Ryszard Harasiński – to znany łódzki społecznik. Na co dzień pracuje w firmie medycznej i od wielu lat uprawia chód sportowy, który jest jednocześnie jego pasją. W latach 70-tych i 80-tych był zawodnikiem Klubu Start Łódź. Obecnie trenuje z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki Masters. Reprezentuje Polskę oraz Miasto Łódź uczestnicząc w zawodach na całym świecie. Bierze również czynny udział w życiu Rady Osiedla Widzew-Wschód. W minionej kadencji był wiceprzewodniczącym Zarządu.

4) Pani Janina Stefania Kaczyńska – jest członkinią Ligi Kobiet Polskich. To osoba niezwykła, bardzo zaangażowana i wrażliwa na problemy ludzkie. Od wielu lat bezinteresownie, na zasadach wolontariatu, niesie pomoc osobom potrzebującym. Jako mieszkanka os. „Konstytucyjna” od 40 lat działa w tym środowisku jako członkini komitetu nieruchomości, jak również Rady Osiedla „Konstytucyjna”. Z inicjatywy pani Janiny Stefanii Kaczyńskiej w 2010 roku na osiedlu powołany został Klub Seniora, w którym odbywają się tematyczne spotkania integracyjne.

5) Pan Józef Mieczysław Kuczka – to wiceprezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi oraz członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.” oddział łódzki.  Zaangażowany w przywracanie prawdy tragicznej historii narodu polskiego okresu II Wojny Światowej oraz tragicznego losu ponad 23 tysięcy zamordowanych w Katyniu. Współautor wielu publikacji dotyczących osób związanych z Łodzią. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Policji, Medalem Pro Patria oraz wieloma odznaczeniami resortowymi.

6) Pan Zbigniew Kuleta – od 1989 roku jest społecznym działaczem sportowym, najpierw jako sędzia, a obecnie obserwator i delegat ds. bezpieczeństwa PZPN, Sekretarz Komisji Mentorskiej Kolegium Sędziów PZPN. Przewodniczący Zarządu Wydziału Sędziowskiego w Łodzi oraz członek Zarządu KS ŁZPN. Odznaczony wieloma medalami oraz odznakami. Pełni obowiązki Prezesa Okręgu Łódzkiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. Sprawuje funkcję Komendanta Straży Miejskiej w Łodzi. Współtworzył Klub Honorowych Dawców Krwi i Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Straży Miejskiej.

7) Pan Andrzej Machejek – w latach 1995-2011 był redaktorem naczelnym i wydawcą „Łódzkiego Informatora Biznesowego – BUSINESS GUIDE”, a w latach 1993-1994 -  dwumiesięcznika „Łódź on line”. Redaktor naczelny i wydawca pozycji: „Żydzi łódzcy”, „Niemcy łódzcy”, „Imperium rodziny Poznańskich w Łodzi”. Jest także współautorem: „Żydowski cmentarz w Łodzi” i autorem albumu „Łódź”. Otrzymał Medal „Pro publico bono” im. Sabiny Nowickiej od Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Jest także laureatem nagrody SUPEREKSLIBRIS Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. J. Piłsudskiego.

8) Pan Marcin Mielczarek – jest członkiem Akademickiego Zespołu Muzyki Narodów Słowiańskich „Bałałajki”. Od 25 lat solista i aranżer Zespołu. Wyedukował muzycznie kilka pokoleń jego członków. Instruktor, uczestniczy w licznych obozach i warsztatach muzycznych. Pan dr Marcin Mielczarek jest pomysłodawcą i dziekanem Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jest twórcą wielu znanych łódzkich rzeźb i pomników na trwale wpisanych w pejzaż miasta.

9) Pan Dominik Mierzejewski – od 2006 roku pracuje w Uniwersytecie Łódzkim w Katedrze Studiów Azjatyckich Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, od maja 2015 roku na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Stworzył Łódzkie Spotkania Wschodnioazjatyckie oraz konferencję międzynarodową Lodz East Asia Meeting o zasięgu globalnym. Utworzył i współredaguje serię wydawniczą Contemporary Asian Studies Series. Założył i kieruje Ośrodkiem Spraw Azjatyckich. Ponadto pan profesor jest członkiem Rady ds. Azji i Pacyfiku MSZ RP i doradcą Ministra Spraw Zagranicznych.

10) Pani Janina Miziołek – od 2001 roku członkini, a od 2007 roku wiceprzewodnicząca Ligi Kobiet Polskich Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego w Łodzi. Pedagog resocjalizacyjny i trener umiejętności psychospołecznych pomagający osobom w trudnej sytuacji życiowej. Od 2010 roku prowadzi Grupę Wsparcia Rodzin Osób Niepełnosprawnych. Realizowała projekt „Senior i jego zdrowie”. Uczestniczy w: Zespole Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Radzie Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego, Ogólnopolskim Parlamencie Seniorów.

11) Pan Józef Nowak – jest członkiem Rady Osiedla Stare Polesie od 2000 roku, pełnił funkcję członka Zarządu i zastępcy Przewodniczącego Zarządu. Z pełnym zaangażowaniem wykonuje pracę na rzecz Rady Osiedla. Pan Józef Nowak jest wzorem do naśladowania dla innych członków rady osiedla, w szczególności dla osób młodych, rozpoczynających swoją społeczną aktywność. Wykonuje swoją długoletnią działalność z oddaniem, pasją i poświęceniem.

12) Pan Roman Andrzej Patora – jest rektorem Społecznej Akademii Nauk w Łodzi. Za swoją wybitną działalność naukowo-badawczą został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto jest laureatem Medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz został uhonorowany Diamentem do Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu. Pan profesor został również wyróżniony „Złotą Odznaką Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej”. Zorganizował wiele konferencji dotyczących rozwoju uczelni niepublicznych. Ponadto zajmuje się działalnością charytatywną, m.in. organizacją akcji na rzecz dzieci cierpiących na choroby nowotworowe.

13) Pan Mirosław Kazimierz Sobieraj – to członek Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia. Zaangażowany w przywracanie prawdy tragicznej historii narodu polskiego okresu II Wojny Światowej oraz tragicznego losu ponad 23 tysięcy zamordowanych w Katyniu. Wnuk zamordowanego policjanta Policji Państwowej II RP. Z jego inicjatywy powstała tablica upamiętniająca losy przedwojennych policjantów. Pomysłodawca i realizator „Lekcji Pamięci”. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Pro Patria oraz wieloma odznaczeniami resortowymi.

14) Pani Zofia Radzikowska-Wojalska – przez całe życie zawodowe była związana z Łodzią. Działała społecznie m.in. w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, a także w Towarzystwie Opieki nad Zabytkami, gdzie była członkiem – założycielem Oddziału Łódzkiego. Prowadziła wiele wycieczek po Łodzi i województwie. Współpracowała w organizowaniu 11 edycji konkursu fotograficznego TOnZ „Zabytki Łodzi”, jak również przygotowaniu do druku 13 publikacji z serii „brązowej” Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Przez ostatnie 29 lat współtworzyła Widzewską Galerię Ekslibrisu.

15) Akademicki Zespół Muzyki Narodów Słowiańskich „Bałałajki” – to zespół, który od lat skupia młodych pasjonatów słowiańskiego folku. Młodzi ludzie realizują swoje muzyczne fascynacje korzystając z oryginalnego instrumentarium. Życie zespołu to warsztaty muzyczne, koncerty i festiwale, letnie obozy muzyczne, wymiany młodzieży. Od niemal 30 lat kierownikiem artystycznym i aranżerem Zespołu jest pani dr hab. Barbara Sobolczyk. Dzięki jej zaangażowaniu Zespół zdobył liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach w Polsce, a także w Niemczech, Rosji, na Ukrainie, w Austrii, Chorwacji i Azerbejdżanie. Utrzymuje stałą współpracę z ośrodkami muzycznymi w kraju i za granicą. W tym roku Zespół obchodzi 50-lecie istnienia.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką