Logo Radio Łódź

Koronawirus w regionie łódzkim, Polsce i na świecie [RELACJA]

Wykryto 179 nowych zakażeń koronawirusem w całej Polsce. Zmarło też dziewięć kolejnych osób. W Łódzkiem liczba zakażeń wzrosła do 640. Śledź naszą dzisiejszą relację.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o nowych 363 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło też kolejnych 16 osób.

  • Łącznie w Polsce wykryto 8 tys. 742 zakażenia koronawirusem. W wyniku COVID-19 zmarło w sumie 347 osób.

  • W województwie łódzkim potwierdzono 640 zakażeń. Zmarło dziesięć osób. Wyzdrowiały 153 osoby.

  •  W ciągu ostatniej doby wykonano w Polsce ponad 13 tysięcy 300 testów na koronawirusa.

  • Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w sobotę telefonicznie z prezydentem Donaldem Trumpem o współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii, zaangażowaniu NATO w walce z koronawirusem i współpracy gospodarczej - przekazał PAP szef kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski.

  • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że do Polski dotarły szybkie testy antygenowe na koronawirusa. Pozwalają one na szybką diagnostykę - wynik otrzymuje się w ciągu 15 minut.

Strona wymaga odświeżania

Godzina 22:35

W Izraelu od niedzieli będą stopniowo znoszone ograniczenia związane z epidemią Covid-19, możliwe będzie wznowienie działalności przez niektóre firmy, a mieszkańcy będą mogli oddalać się od domów na więcej niż 100 metrów - poinformował w sobotę premier Benjamin Netanjahu. Ograniczenia wprowadzone 14 marca, a później zaostrzane, spowodowały m.in. zamknięcie szkół, a mieszkańców Izraela obowiązuje zakaz oddalania się od domów. Jak podała agencja Reutera, w wyniku obostrzeń znacznie ucierpiała gospodarka kraju, wiele firm zakończyło działalność, a odsetek bezrobotnych przekroczył 25 proc.

Godzina 22:16

- Przebywające w domach opieki osoby starsze są "pożywką dla szalonego wirusa" - powiedział w sobotę gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo podczas codziennego briefingu na temat pandemii Covid-19. Dodał, że właśnie placówki dla seniorów "przepełniają nas w tym wszystkim największą trwogą".Cuomo poinformował, że w stanie Nowy Jork odnotowano w ciągu ostatniej doby 540 zgonów na Covid-19, o 90 mniej niż w poprzednich 24 godzinach. Spadła też liczba osób przyjmowanych do szpitali z powodu infekcji koronawirusem. Ostatnia doba przyniosła najniższy wzrost liczby ofiar śmiertelnych wirusa od ponad tygodnia. Łączna liczba zmarłych od początku pandemii w całym stanie wyniosła 13 362.

Godzina 22:00

U 21 pracowników i dwóch pacjentów oddziału Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) w Dąbrowie Górniczej badania potwierdziły zakażanie koronawirusem – poinformował prezydent tego miasta Marcin Bazylak. Zaznaczył, że nie wszystkie próbki zostały jeszcze przebadane. -Wczoraj informowałem o wstrzymaniu przyjęć przez Polsko-Amerykańską Klinikę Serca, prywatną klinikę kardiologiczną dzierżawiącą powierzchnię od Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, oraz pobraniu próbek od wszystkich jej pracowników i pacjentów. Dziś poznaliśmy wyniki badań 42 z 75 pobranych próbek i w mojej ocenie spełnił się jeden z najgorszych scenariuszy – zakażenie zostało potwierdzone u 21 pracowników kliniki (w tym 10 z Dąbrowy Górniczej) oraz 2 jej pacjentów” - napisał w sobotę wieczorem na Facebooku prezydent, dodając że wyniki badań pozostałych próbek będą znane w najbliższym czasie.

Godzina 21:43

Godzina 21:41

Premier Pedro Sanchez zapowiedział w sobotę wydłużenie w Hiszpanii stanu zagrożenia epidemią koronawirusa do 9 maja. W wieczornym przemówieniu ogłosił też stopniowe znoszenie restrykcji wynikających z obowiązkowej kwarantanny. Szef centrolewicowego rządu zapowiedział, że rezygnacja z obostrzeń wynikających ze stanu zagrożenia nie będzie przebiegała w sposób jednakowy we wszystkich wspólnotach autonomicznych Hiszpanii. - Podczas znoszenia restrykcji będziemy brali pod uwagę sytuację panującą w danym regionie kraju - wyjaśnił. Sanchez zapowiedział, że jedną z pierwszych zmian w przepisach o stanie zagrożenia, obowiązującym w Hiszpanii od połowy marca, będzie możliwość wychodzenia na spacer z dziećmi przez jednego z rodziców. Zgodnie ze słowami premiera, ma to zacząć obowiązywać od 27 kwietnia.

Godzina 21:22

- Do Polski dotarło z Korei Południowej ok. 27 tys. szybkich testów na koronawirusa. W ciągu tygodnia powinny trafić do szpitali na SOR-y – poinformował w sobotę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Tłumaczył, że Polska sprowadziła z Korei Południowej testy antygenowe. "Ich trwałość i szybkość jest dużo większa. Badanie odbywa się w ciągu ok. 15 minut" – mówił.Jak podkreślił, nie są to testy serologiczne, czyli na przeciwciała, sprowadzane z Chin i często krytykowane za małą wiarygodność. - Jesteśmy jednym z pierwszym krajów, który ściągnął te testy z Korei Południowej. Wcześniej inne państwa korzystały z szybkich testów z Chin – zauważył.

Godzina 21:10

We Francji czwarty dzień z rzędu spada liczba chorych na COVID-19 wymagających hospitalizacji. Według informacji francuskiego ministerstwa zdrowia w placówkach medycznych przebywa nieco ponad trzydzieści tysięcy osób.Od początku wybuchu epidemii we Francji zmarło dziewiętnaście tysięcy trzystu dwudziestu trzech chorych, w tej liczbie jedenaście tysięcy osiemset czterdzieści dwie osoby to pacjenci szpitali, a niemal siedem i pół tysiąca to mieszkańcy domów seniora oraz innych placówek medyczno-socjalnych.

Godzina 21:00

Tylko jedna piąta Belgów, która wykazuje symptomy zakażenia koronawirusem, izoluje się zanim zgłosi się do lekarzy.Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez belgijski Instytut Zdrowia Publicznego. Eksperci i wirusolodzy apelują o natychmiastową samoizolację, jeśli ktoś ma podejrzenie infekcji. Sondaż wśród 44 tysięcy osób przeprowadzono między 2 a 9 kwietnia. Badanie wykazało, że 80 procent zakażonych Belgów nie reaguje należycie szybko i nie ogranicza kontaktów zanim zgłosi się do lekarzy. 

Godzina 20:37

642 osoby zmarły minionej doby we Francji z powodu zakażenia koronawirusem. Łączna liczba śmiertelnych osób COVID-19 w tym kraju to 19 323. Liczba hospitalizowanych chorych spadła o 551 - z 31 190 do 30 639. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 5 833 osób - o 194 mniej niż w piątek. Według oficjalnych danych liczba osób, które zmarły z powodu zakażenia patogenem we francuskich domach opieki, wzrosła minionej doby o 278 i wynosi obecnie 7481.

Godzina 20:03

Aż 40 darczyńców wsparło łódzkie domy pomocy społecznej, gdzie przebywają osoby starsze, schorowane i z niepełnosprawnościami. Wśród dobrodziei są zarówno duże spółki, firmy i organizacje, które przekazały tysiące maseczek jak i osoby prywatne, które przynosiły paczkę rękawiczek jednorazowych. Czytaj więcej 

Godzina 19:44

Polsko-amerykańska współpraca w dobie epidemii, zaangażowanie NATO w obecnej sytuacji i po niej oraz współpraca gospodarcza w zwalczaniu ekonomicznych skutków epidemii. To tematy rozmowy telefonicznej prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. "Andrzej Duda przekazał prezydentowi Donaldowi Trumpowi, że Polska wysyła misję wojskowo-medyczną do Chicago w stanie Illinois, żeby wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia, ale także, żeby wspólnie polscy lekarze i lekarze amerykańscy nabywali doświadczenie w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem" - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. W kwestii relacji dwustronnych tematami rozmowy prezydentów była także współpraca naukowców i instytutów badawczych z Polski i Stanów Zjednoczonych w badaniach nad wynalezieniem leku i szczepionki na koronawirusa. Przywódcy rozmawiali też o dostarczeniu do Polski szybkich testów na koronawirusa.

Godzina 19:23

Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki, zwrócił się do lekarzy, pielęgniarek, położnych i fizjoterapeutów z prośbą o zadeklarowanie gotowości do podjęcia pracy przy bezpośrednim zwalczaniu epidemii koronawirusa. Osoby chętne do pracy mogą uzyskać szczegółowe informacje w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego. Czytaj więcej 

Godzina 18:54

We Włoszech ciągu ostatniej doby zmarły 482 osoby zakażone koronawirusem, czyli o 93 mniej niż wczoraj. Minimalnie w stosunku do ubiegłej doby spadła liczba nowych przypadków. Stwierdzono ich blisko trzy i pół tysiąca.

Ochrona cywilna zrezygnowała z codziennych konferencji prasowych. Będą odbywać się dwa razy w tygodniu. Dziś wydano komunikat prasowy. Liczba zmarłych z powodu koronawirusa od początku epidemii przekroczyła w Italii 23 tysiące. Statystyki potwierdzają kilka utrzymujących się od wielu dni pozytywnych trendów. Co prawa liczba aktualnie leczących się wzrosła tej doby o tysiąc i przekroczyła 107 tysięcy, ale coraz więcej osób - obecnie niemal trzy czwarte chorych - przechodzi chorobę lekko, w domu. W związku z tym stale spada liczba hospitalizowanych. Zanotowano też kolejny spadek pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

W sumie od początku epidemii stwierdzono ponad 175 tysięcy zakażeń koronawirusem. 45 tysięcy osób wyzdrowiało.

Godzina 18:52

Polsko-amerykańska współpraca w dobie epidemii, zaangażowanie NATO w obecnej sytuacji i po niej oraz współpraca gospodarcza w zwalczaniu ekonomicznych skutków epidemii. To tematy rozmowy telefonicznej prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. - Andrzej Duda przekazał prezydentowi Donaldowi Trumpowi, że Polska wysyła misję wojskowo-medyczną do Chicago w stanie Illinois, żeby wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia, ale także, żeby wspólnie polscy lekarze i lekarze amerykańscy nabywali doświadczenie w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem - powiedział Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Dudy.

W kwestii relacji dwustronnych tematami rozmowy prezydentów była także współpraca naukowców i instytutów badawczych z Polski i Stanów Zjednoczonych w badaniach nad wynalezieniem leku i szczepionki na koronawirusa. Przywódcy rozmawiali też o dostarczeniu do Polski szybkich testów na koronawirusa.

Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę na to, że prezydenci podkreślili potrzebę silnej i jasnej roli Sojuszu Północnoatlantyckiego w czasie epidemii i konieczność przedyskutowania większego zaangażowania sił NATO jeśli chodzi o możliwości wojskowej medycyny i innych zasobów Sojuszu. - Tak, żeby także w tej sytuacji, z którą się dzisiaj zmagamy pokazać silną więź transatlantycką także w wymiarze bezpieczeństwa. Tutaj jest gotowość także do rozmów na temat tego, w jaki sposób można by było zwiększyć obecność i działania NATO w zakresie pandemii - powiedział prezydencki minister.

Krzysztof Szczerski wyraził nadzieje, że obecna sytuacja pogłębi relacje polsko-amerykańskie.

Godzina 18:35

W stanie Nowy Jork w ciągu doby 540 osób zmarło w wyniku zakażenia koronawirusem - poinformował gubernator Andrew Cuomo. Jest to najniższy dobowy wzrost liczby ofiar od ponad dwóch tygodni.

Andrew Cuomo powiedział również, że w ciągu ostatniej doby do szpitali trafiły ponad dwa tysiące osób zakażonych koronawirusem.

Godzina 18:24

Premier Kanady Justin Trudeau ogłosił, że amerykańsko-kanadyjska granica pozostanie zamknięta na kolejny miesiąc. Ten krok ma na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Na zamknięcie granicy, jak podkreślił kanadyjski premier, zgodę wyraziły oba sąsiadujące ze sobą kraje. - To ważna decyzja, która zapewni bezpieczeństwo ludziom po obu stronach granicy - powiedział.

Godzina 18:20

Minionej doby we Włoszech z powodu koronawirusa zmarły 482 osoby. W ciągu ostatnich 24 godzin w Italii potwierdzono 3 tys. 491 przypadków zakażenia.

Liczba zgonów z powodu COVID-19 wzrosła tym samym do 23 tys. 227, a zakażonych - do 175 tys. 925.

Godzina 18:13

Do hotelu Reymont w Łodzi, w którym uruchomiono łódzkie izolatorium trafił pierwszy pacjent. To miejsce przeznaczone dla osób oczekujących na wyniki testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub chorych na COVID-19 z łagodnym przebiegiem choroby. Czytaj więcej

Godzina 18:07

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w sobotę telefonicznie z prezydentem Donaldem Trumpem o współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii, zaangażowaniu NATO w walce z koronawirusem i współpracy gospodarczej - przekazał PAP szef kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydenci odbyli ok. półgodzinną rozmowę. Jak dodał Szczerski, odbyła się ona z inicjatywy Donalda Trumpa.

Godzina 17:38

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 179 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. W tym gronie są 33 osoby z województwa łódzkiego. Łącznie w kraju wykryto 8 tys. 742 zakażenia, z czego 640 w Łódzkiem.

Jednocześnie resort informuje o kolejnych dziewięciu ofiarach COVID-19. Łącznie w Polsce zmarło 347 osób, z czego dziesięć w Łódzkiem.

Godzina 17:08

Prezydent Francji wycofał się z wcześniej ogłoszonego projektu przedłużenia kwarantanny dla seniorów. Emmanuel Macron odwołał się za to do poczucia odpowiedzialności francuskiego społeczeństwa. Przywódca oświadczył, że zrezygnował ze swojego projektu, bo chce uniknąć oskarżeń o dyskryminację.

Dyrektor jednego z francuskich domów dla seniorów zaznacza, że wolontariusze powinni znów pojawiać w domach opieki i organizować ich mieszkańcom zajęcia socjalne. Jego zdaniem jest to tak samo ważne jak wsparcie ze strony psychologów.

Psycholog Marie de Hennzel zwraca uwagę na to, że wśród seniorów są zarówno osoby zdrowe, aktywne i czynne zawodowo, jak i - mieszkający w domach seniora - schorowane.

Według wstępnego projektu osoby po 65. roku życia miały być we Francji objęte kwarantanną do Bożego Narodzenia.

Godzina 17:00

Szpital MSWiA w Warszawie, w którym leczeni są pacjenci z COVID-19 rozpoczyna od poniedziałku terapię osoczem pozyskanym od ozdrowieńców.

Zbigniew Król, wicedyrektor Szpitala MSWiA przy ulicy Wołoskiej w Warszawie poinformował, że w tym tygodniu pobierano już osocze od ozdrowieńców. Według niego, bardzo dokładnie badani są potencjalni dawcy czyli mężczyźni do 65 roku życia, w dobrym ogólnym stanie zdrowia i z podwójnym ujemnym wynikiem badania w kierunku koronawirusa.

Osocze jest pobierane w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA zlokalizowanym na terenie szpitala. - Tam jest pobierane, przygotowywane i przekazywane na oddział do pani profesor Grażyny Rydzewskiej, która będzie prowadzić terapię osoczem - powiedział.

Ponad sto osób wyleczono w szpitalu MSWiA w Warszawie z COVID-19. Specjaliści szacują, że osocze można będzie pozyskać od około 50 z nich.

W całym kraju liczba osób wyleczonych z COVID-19 zbliża się do tysiąca.

Godzina 16:30

Ukraińskie media donoszą o zakażeniu koronawirusem szeregu prawosławnych hierarchów patriarchatu moskiewskiego. SARS-CoV-2 wyryty miał być m. in. u zwierzchnika ukraińskiej Cerkwi zależnej od Rosji - metropolity Onufrego.

Choć brak jest oficjalnego potwierdzenia, to szereg ukraińskich mediów - m. in. Dzerkało Tyżnia, TSN Tyżdeń czy portal o tematyce cerkiewnej Religijna Prawda poinformowały, że metropolita Onufry został hospitalizowany po wykryciu u niego koronawirusa. Podobnie ze zdiagnozowanym zakażeniem do szpitala trafić mieli też metropolita Antoni oraz rektor duchownej akademii przy Ławrze kijowsko-peczerskiej biskup Sylwester. W samej Ławrze, czyli zespole klasztornym w centrum Kijowa, wykryto ponad 130 przypadków zakażenia koronawirusem.

Na Ukrainie do tej pory wykryto 5106 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Jutro prawosławni i grekokatolicy na Ukrainie świętować będą Wielkanoc.

Godzina 16:24

Dodatkowe 20 milionów złotych z rezerwy celowej dla samorządów prowadzących Domy Pomocy Społecznej, maseczki, rękawiczki ochronne, przyłbice i płyny. To tylko niektóre działania resortu rodziny, pracy i polityki społecznej na rzecz wsparcia tych domów w walce z koronawirusem.

Minister Marlena Maląg podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że rząd wspiera samorządy w zapewnieniu bezpieczeństwa podopiecznym i pracownikom DPS-ów. - Przekazaliśmy poprzez Agencję Rezerw Materiałowych Fundację KGHM Polska Miedź ponad półtora miliona maseczek, półtora miliona rękawiczek, 50 litrów płynu odkażającego i 200 tysięcy przyłbic - wylicza minister Maląg.

Zaznacza, że na 824 istniejące w w Polsce Domy Pomocy Społecznej, kwarantanną objęte są 23 z nich. Na ponad 80 tysięcy mieszkańców tych domów chorych choruje 291 osób. Minister przypomniała, że w połowie marca resort wydał dla samorządów instrukcje postępowania w DPS-ach.

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej Domy Pomocy Społecznej prowadzone są przez jednostki samorządu terytorialnego - powiaty i gminy.

Godzina 16:21

Pracownicy belgijskiego portu w Antwerpii noszą specjalne opaski pomagające utrzymać dystans od drugiej osoby. Na pomysł stworzenia opaski wpadła firma z tego miasta, a celem innowacji jest pomoc innym przedsiębiorstwom w działaniu w czasach pandemii koronawirusa.

Zalecany dystans to 1,5 metra od osoby będącej w pobliżu. Opaska wykrywa sygnał z takiej właśnie odległości z drugiej opaski. Gwarantuje, że nawet w niezamierzony sposób nie dojdzie do naruszenia zasad dystansu w miejscu pracy. By mogła w 100 procentach przynieść rezultaty, muszą ją nosić wszyscy pracownicy danej firmy. Opaska działa bez możliwości podłączenia do internetu i - jak zapewnia firma, która ją wynalazła - gwarantuje całkowitą prywatność - nie wysyła na przykład informacji do pracodawcy o lokalizacji. Według belgijskiej prasy zainteresowanie opaską wyraziło ponad 25 firm z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Godzina 16:18

Prezydent Andrzej Duda rozmawia telefonicznie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem o współpracy w dobie pandemii koronawirusa - poinformował na Twitterze szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Po zakończeniu zostanie wydany komunikat prasowy.

Godzina 15:24

Liczba ofiar epidemii koronawirusa na Wyspach Brytyjskich przekroczyła 15 tysięcy, po wzroście dobowym o 888 osób. Według statystyk Zjednoczone Królestwo jest teraz piąte pod względem ofiar COVID-19, zmarło tu 15 tys. 464 chorych.

Jednocześnie eksperci podkreślają, że epidemia spowalnia, co odbija się w statystykach zarażeń i hospitalizacji.

Godzina 15:21

Cztery polskie miasta, Łódź, Gdańsk, Poznań i Warszawa prowadzą akcje #CityWillWait". Zachęcają, by w czasie epidemii zostać w domu, ale jednocześnie przypominają potencjał turystyczny poszczególnych miast. Czytaj więcej

Godzina 15:01

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem. Tym samym - według oficjalnych danych - od początku epidemii w tym kraju z powodu COVID-19 zmarło 45 osób.

Białoruska państwowa agencja prasowa "Biełta" - powołując się na dane ministerstwa zdrowia - poinformowała, że w szpitalach przebywają 3 tys. 282 zakażone osoby. Od początku epidemii wyzdrowiało 458 chorych. Przeprowadzono prawie 93 tysiące testów na wykrycie patogenu.

Tymczasem niezależne białoruskie media zwracają uwagę na to, że statystyki zakażeń podawane przez resort zdrowia budzą wątpliwości. W pewnym okresie ministerstwo przestało informować, ile osób jest zakażonych patogenem w poszczególnych regionach. Dziś nie podano ogólnej liczby zakażonych, informacji dotyczącej liczby zakażeń wykrytych w ciągu minionej doby oraz danych o liczbie pacjentów podłączonych do respiratorów.

Na wczoraj na Białorusi potwierdzono 4 tys. 779 przypadków zakażenia koronawirsuem. W ostatnich dniach dziennie przybywało około pół tysiąca zakażonych.

Godzina 14:57

Zbigniew Boniek informuje, że zarówno premier, minister sportu, jak również Ekstraklasa SA i PZPN chcą szybkiego powrotu do piłki nożnej. Prezes PZPN zastanawia się, jak na to zareagują kluby.

Godzina 14:49

Włoski komisarz nadzwyczajny do walki z pandemią ostrzegł, że zbyt wczesne złagodzenie reżimu kwarantanny, której poddany został cały kraj, może zakończyć się katastrofą. Domenico Arcuri wypowiedział się w związku z żądaniami władz północnych regionów Włoch i Sycylii jak najszybszego podjęcia produkcji i powrotu do normalnego życia społecznego. Nad warunkami i terminem rozpoczęcia tak zwanej drugiej fazy pandemii obraduje rząd z udziałem ekspertów.

Domenico Arcuri podkreślił, że nie można przeciwstawiać bezpieczeństwa potrzebie ożywienia gospodarki, bo są ze sobą nierozerwalnie związane. - Bez dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo ożywienie gospodarcze trwałoby mgnienie oka. Nie przyniosłoby skutków, których wszyscy oczekujemy.

Arcuri dodał, że sytuacja nadal jest poważna. Przypomniał, że w czasie pięciu lat II wojny światowej w Mediolanie, w efekcie bombardowań, zginęło 2 tysiące osób, a pandemia w samej tylko Lombardii pociągnęła za sobą blisko 12 tysięcy ofiar śmiertelnych.

Godzina 14:43

Szpitale leczące pacjentów z zakażeniem koronawirusem otrzymują już dodatkowe pieniądze. NFZ w Łódzkiem otrzymał na ten cel ponad 15 mln zł. Czytaj więcej

Godzina 14:40

Ministerstwo Zdrowia przekazało kolejną partia sprzętu ochronnego dla naszego regionu.

Maski, przyłbice ochronne i rękawiczki trafią do różnych instytucji w Łodzi i województwie łódzkim. Głównymi odbiorcami tej dostawy będą domy pomocy społecznej.

Godzina 14:16

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwołał dyrektora 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku komandora Dariusza Juszczaka - poinformował resort na Twitterze.

Powodem decyzji była odmowa dyrektora w sprawie przyjęcia do placówki pacjentów zakażonych koronawirusem. - W związku z niezrozumiałą decyzją dyrektora 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku o nieprzyjęciu pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o natychmiastowym odwołaniu kmdr Dariusza Juszczaka z zajmowanego stanowiska - czytamy na Twitterze MON-u.

7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku na czas epidemii koronawirusa został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny. Dotychczas w szpitalu zmarły dwie osoby, które zakażone zostały koronawirusem.

Godzina 14:05

Studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi zaprojektowali kilkadziesiąt artystycznych plakatów nawołujących do zostania w domu w czasie epidemii koronawirusa. To rodzaj kampanii społecznej prowadzonej pod szyldem "Walka z wirusem Covid-19". Czytaj więcej

Godzina 13:45

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 13 tysięcy 300 testów na koronawirusa. Łącznie w Polsce przebadano 192 tysiące 960 próbek. Z nich 184 tysiące 397 dało wynik negatywny, a 8 tys. 563 pozytywny. 

Godzina 13:38

565 osób osób zmarło minionej doby w Hiszpanii z powodu zakażenia koronawirusem. to równo 20 przypadków mniej niż wczoraj. Łączna liczba zgonów przekroczyła w tym kraju 20 tysięcy.

Odnotowano 4,5 tysiąca nowych przypadków zakażeń, a ich łączny bilans to - 191 tys. 726 przypadków. Blisko 75 tysięcy osób udało się wyleczyć.

W Hiszpanii odnotowano dotąd większą ilość zakażeń spowodowanych koronawirusem niż we Włoszech, jest tam za to mniej zgonów..

Godzina 13:34

Ekonomista Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej podkreśla, że po zakończeniu kryzysu związanego z koronawirusem państwa powinny zwiększyć samowystarczalność gospodarczą.

Ekspert powiedział w Polskim Radiu 24, że chodzi o to, aby poszczególne kraje były w stanie wytwarzać najpotrzebniejsze dobra, jak prąd, żywność czy odzież.

Ekonomista dodał, że po obecnym kryzysie konieczna będzie też reforma Unii Europejskiej. Powiedział, że zamiast tworzenia europejskiego superpaństwa należy budować Unię rozumianą jako wspólnota narodów Europy.

Ekonomista powiedział, że wstępne szacunki wskazują na ogrom strat gospodarczych związanych z koronawirusem. Wskazał, że wartość polskiej tarczy antykryzysowej to ponad 10 procent polskiego Produktu Krajowego Brutto. Z kolei w Stanach Zjednoczonych możliwe straty wyniosą około 30 procent PKB.

Godzina 13:32

Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś podczas porannej mszy świętej, celebrowanej w kaplicy domu biskupów łódzkich i transmitowanej online - udzielił sakramentu bierzmowania, zachowując zasady obowiązujące podczas epidemii koronawirusa. Czytaj więcej

Godzina 13:19

Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Ci, którzy mają swój ogródek, mogą przebywać na powietrzu bez zakrycia twarzy.

Godzina 13:12

Lider światowego rankingu tenisistów Novak Djoković zapowiedział utworzenie funduszu wsparcia finansowego dla graczy z miejsc 250-700 w zestawieniu. Pełniący funkcję przewodniczącego Rady Zawodniczej ATP Serb ogłosił założenia projektu po konsultacjach z Hiszpanem Rafaelem Nadalem oraz Szwajcarem Rogerem Federerem. Wysokość wsparcia ma wynieść łącznie ponad 4 miliony dolarów. - Musimy im pomóc. Wielu z zawodników rozważa rezygnację z profesjonalnego uprawiania tenisa, bowiem po prostu mogą nie przetrwać finansowo - stwierdził Djoković.

Zwycięzca 17 wielkoszlemowych turniejów w karierze zaproponował, aby w zbiórkę włączyło się 100 najlepszych singlistów oraz czołowa "dwudziestka" w grze podwójnej. Kwoty mają być uzależnione od miejsc w zestawieniach. Tenisiści mieliby w sumie uzbierać ponad milion dolarów. Pozostałe trzy miliony wpłacą organizatorzy turniejów wielkoszlemowych oraz Stowarzyszenie Zawodowych Tenisistów (ATP).

Godzina 13:00

Prawosławni Białorusini z zachowaniem środków ostrożności święcą dziś wielkanocne pokarmy. W tym roku u wyznawców Prawosławia Wielkanoc przypada tydzień później niż u katolików.

Zgodnie z zaleceniami cerkiewnych władz święcenie pokarmów odbywa się na wolnym powietrzu. Najczęściej przed świątyniami ustawione zostały duże stoły na których wierni ustawiają koszyczki z jajami i innymi pokarmami do poświęcenia. Podobna praktyka była stosowana w niektórych parafiach także w poprzednich latach. Jednak w tym roku ze względu na epidemię koronawirusa wierni ustawiają święconki w pewnej odległości od siebie. Wielu ludzi przychodzi również w maseczkach ochronnych, choć nie jest to obowiązkowe.

Jeden z klasztorów w Mińsku zorganizował dowóz bezpośrednio do domów poświęconych wielkanocnych bab, czyli tradycyjnych "paschalnych kuliczy". Hierarchowie prawosławnej cerkwi zaapelowali do wiernych aby na nabożeństwa wielkanocne pozostali w domach. Jednak cerkwie będą otwarte i będą się w nich odbywać nabożeństwa. Białoruska telewizja, tak jak co roku, będzie je transmitować.

Godzina 12:09

Ministerstwo zdrowia zaleca wznowienie jeszcze w kwietniu obowiązkowych szczepień.

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz poinformował, że taką decyzję podjęto po konsultacjach z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz ekspertami z wielu dziedzin, między innymi pediatrii, neonatologii, epidemiologii i medycyny rodzinnej. Przypomniał, że te szczepienia były odsunięte w czasie, ale obecnie eksperci rekomendują ich wznowienie, zarówno te po narodzinach dziecka, w pierwszych miesiącach życia oraz pozostałych. Rzecznik zaznaczył, że przeprowadzanie tych szczepień powinno odbywać się przy odpowiednim zabezpieczeniu osób szczepionych jak i szczepiących oraz całego ośrodka, w którym one odbywają się.

Wojciech Andrusiewicz dodał, że zalecane są również inne szczepienia spoza obowiązkowego kalendarza, które wpływają na odporność układu oddechowego i płuc.

Godzina 12:05

Ponad 170 nowych zakażeń koronawirusem odnotowały w ciągu doby władze Litwy, Łotwy i Estonii. W krajach bałtyckich to najwyższy wzrost zachorowań na COVID-19 od kilkunastu dni.

Tylko na Litwie przybyło 90 chorych. Ponad połowa przypadków została zdiagnozowana w podwileńskim miasteczku Niemenczyn. Miejscowość ta kilka dni temu stała się ogniskiem koronawirusa, gdy zdiagnozowano go u kilkunastu pracowników dużego zakładu krawieckiego. Patogen potwierdzono również w tamtejszym domu opieki. Litewskie władze przedwczoraj zamknęły dostęp do miasteczka, a testom na koronawirusa poddawanych jest większość jego mieszkańców. Litewskie ministerstwo zdrowia podało, że wpływ na znaczny wzrost zakażeń mogły mieć też wyjazdy na wielkanocny weekend. Ogółem na Litwie do dziś potwierdzono 1 tys. 239 przypadków COVID-19.

Estończycy odnotowali 53 nowe zakażenia koronawirusem. Dotychczas stwierdzono w tym kraju 1 tys. 512 przypadków patogenu.

Na Łotwie, gdzie w ostatnich dniach notowano po kilka nowych zakażeń, liczba nowych przypadków wzrosła o 30. Wśród nich patogen stwierdzono u kilkunastu osób w schronisku dla bezdomnych w Rydze. W ciągu doby na Łotwie wykonano rekordową liczbę ponad 1800 testów. Ogółem do tej pory na COVID-19 zachorowało tam 712 osób.

Godzina 11:55

Władze ligi NBA porozumiały się ze stowarzyszeniem koszykarzy (NBPA) w sprawie tymczasowych obniżek wynagrodzeń - poinformowano w komunikacie na oficjalnej stronie internetowej rozgrywek. Redukcje płac są związane z pandemią koronawirusa.

Zgodnie z umową, pensja każdego gracza zmniejszy się o 25 procent od 15 maja. Podstawą redukcji zarobków jest klauzula siły wyższej (vis maior). Kwota, która zostanie potrącona z konta każdego z graczy, trafi na specjalny fundusz. Gracze odzyskają pieniądze w przypadku wznowienia rozgrywek.

Zmagania w lidze NBA zostały zawieszone 12 marca.

Z kolei sezon amerykańskiej Major League Soccer z powodu pandemii koronawirusa nie zostanie wznowiony przed 8 czerwca - poinformowały władze piłkarskich rozgrywek. Według pierwotnych założeń, powrót do rywalizacji mógł nastąpić już 8 maja.

Zmagania zostały przerwane 12 marca po rozegraniu zaledwie dwóch kolejek. Na początku kwietnia wykryto pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem wśród piłkarzy - na COVID-19 zachorował zawodnik Philadephia Union, którego personalia nie zostały ujawnione.

W rozgrywkach Major League Soccer występuje pięciu Polaków - Kacper Przybyłko (Philadelphia Union), Przemysław Tytoń (FC Cincinnati), Adam Buksa (New England Revolution), Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) oraz Przemysław Frankowski (Chicago Fire). Rolę arbitra od 2015 roku pełni natomiast Robert Sibiga.

Godzina 11:47

Od wczoraj w Belgii odnotowano 1 tys. 45 nowych zakażeń koronawirusem, a 290 osób zmarło w wyniku powikłań. Najnowsze dane przedstawiło belgijskie centrum kryzysowe. W sumie w tym kraju patogen wykryto u ponad 37 tysięcy osób, liczba zgonów przekroczyła 5,4 tys. Kolejny dzień z rzędu w szpitalach spada natomiast liczba pacjentów z potwierdzonym koronawirusem . Nieco ponad 5 tys. osób jest hospitalizowanych, z czego 1 tys. 119 przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

Godzina 11:44

W Rosji do 36 tys. 793 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 4 tys. 785 nowych przypadków. To najwięcej od początku pandemii wirusa SARS-CoV-2.

W Moskwie w ciągu doby stwierdzono 2 tys. 649 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Od wczoraj lekarze potwierdzili 40 zgonów osób, u których zdiagnozowano COVID-19. Łącznie w Rosji zmarło w związku z powikłaniami wywołanymi koronawirusem 313 chorych. Do tej pory za wyleczonych uznano 3 tys. 57 osób. Według różnych prognoz podawanych przez rosyjskie służby sanitarne, szczyt zakażeń spodziewany jest w Moskwie w najbliższych 2-3 tygodniach.

Symulacje przeprowadzone przez portal "Meduza" wskazują, że przy surowych warunkach powszechnej samoizolacji rozprzestrzenianie kronawirusa uda się zahamować w stolicy dopiero w czerwcu.

Godzina 11:40

Najniższa od prawie dwóch miesięcy liczba zakażeń w Korei Południowej. Tamtejsze władze poinformowały o zaledwie 18 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Szczyt zachorowań w Korei Południowej przypadł na koniec lutego.

To właśnie 29 lutego odnotowano największą liczbę zakażeń patogenem w Korei Południowej - bo aż 909 przypadków. Południowokoreańskie władze uważają, że znaczne zmniejszenie liczby zakażeń było możliwe dzięki wprowadzeniu szeregu ograniczeń m.in. w przemieszczaniu się, czy zakazowi zgromadzeń. W Korei Południowej większość zakażeń koronawirusem dotyczyła bowiem działalności uznawanej za sektę jednej z grup religijnych.

Korea Południowa zdecydowała się na masowe testy mieszkańców. Na początku epidemii obowiązkowym testom poddano tam m.in. ponad 200 tys. członków grupy religijnej, w której dochodziło do najszybszego rozprzestrzeniania się patogenu.

Od początku tego tygodnia w Korei Południowej stwierdzono zaledwie 141 przypadków zakażenia koronawirusem, o 40 procent mniej niż tydzień wcześniej. W sumie na Południu wykryto ponad 10,5 tys. przypadków zakażeń. Od początku epidemii zmarły tam 232 osoby.

Godzina 11:38

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że do Polski dotarły szybkie testy antygenowe na koronawirusa. Pozwalają one na szybką diagnostykę - wynik otrzymuje się w ciągu 15 minut.

Waldemar Kraska dodał, że dziś testy te będą poddane procesowi walidacji, czyli będzie sprawdzona ich czułość. Zajmie się tym Państwowy Zakład Higieny oraz dwa warszawskie szpitale. - Chcemy wiedzieć, jak te testy będą się sprawdzały u osób, które już są zakażone koronawirusem, i chcemy mieć pewność, że one są wiarygodne - mówił wiceszef resortu zdrowia.

Waldemar Kraska powiedział, że wiąże dużą nadzieję z szybkimi testami antygenowymi, ponieważ pozwolą one usprawnić wykonywanie testów u pracowników służby zdrowia.

Wiceminister Kraska poinformował również, że w ciągu ostatniej doby w Polsce wykonano 13 200 testów na obecność koronawirusa.

Godzina 10:30 

Druga fala epidemii koronawirusa jest pewna - uważa przedstawiciel Włoch w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i doradca ministerstwa zdrowia w Rzymie Walter Ricciardi. Zaapelował, by nie spieszyć się z łagodzeniem restrykcji we Włoszech, zwłaszcza w Lombardii. "Otwieranie kraju" jego zdaniem zwiększa szansę na powrót epidemii jeszcze przed wakacjami. 

Ricciardi dodał, że do czasu kiedy nie pojawi się szczepionka na koronawirusa, pojawiać będą się nowe fale epidemii.

Godzina 10:00

 Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 7 osób, w tym 83-letni mężczyzna ze Zgierza.

Godzina 9:50

 

Godzina 9:00

Według najnowszych informacji resortu zdrowia w Polsce wyzdrowiało 981 osób zakażonych koronawirusem. Jak podaje na Twitterze ministerstwo zdrowia, z powodu zakażenia patogenem 2 725 osób jest hospitalizowanych, a 118 tysięcy 361 osób jest objętych kwarantanną. Natomiast 25 tysięcy 273 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym.
Wczoraj wieczorem resort zdrowia poinformował, że testy laboratoryjne potwierdziły łącznie 8379 zakażeń koronawirusem. Zmarły 332 osoby. 

Godzina 7:00

W Belgii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła 5 tysięcy, ale wskaźnik zakażeń patogenem spada. Belgijskie centrum kryzysowe informuje, że prędkość rozprzestrzeniania się wirusa wyhamowała. Zakażonych jest obecnie w Belgii ponad 36 tysięcy osób.

Godzina 7:00

Instytut Pomiarów i Ocen Stanu Zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim znacząco obniżył prognozę liczby ofiar śmiertelnych obecnej fali epidemii koronawirusa w Polsce. Według amerykańskiego ośrodka Polska ma już za sobą szczyt epidemii a liczba zgonów na Covid-19 w naszym kraju wyniesie niespełna 650.

Według instytutu z Seatle epidemia koronawirusa spowoduje 37 tysięcy ofiar śmiertelnych w Wielkiej Brytanii, 26 tysięcy we Włoszech i 23 tysiące w Hiszpanii. W Stanach Zjednoczonych prognozowana liczba zgonów wynosi 60 tysięcy.
Instytut Pomiarów i Ocen Stanu Zdrowia jest jednostką badawczą Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Model statystyczny epidemii koronawirusa przygotowany przez ten ośrodek jest wykorzystywany między innymi przez zespół antykryzysowy Białego Domu.

Godzina 7:00

W Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się protesty przeciwko zamknięciu gospodarki. 22 miliony bezrobotnych Amerykanów chce jak najszybciej wrócić do pracy. Kolejne protesty odbywać się będą przez cały weekend. "Nie boimy się wirusa tylko bezrobocia" - to hasło przybierającego na sile ruchu społecznego wzywającego do szybkiego otwarcia gospodarki. W stanie Michigan odbył się "protest samochodowy". Wokół budynków rządowych setki Amerykanów, nie wychodząc z aut protestowało przeciwko restrykcjom. Mieszkańcy Ohio, Kentucky i innych stanów, w których zachorowalność jest niewielka, zarzucają lokalnym władzom, iż restrykcjami doprowadzają gospodarkę do kryzysu.
Zgodnie z wytycznymi Białego Domu - to do gubernatorów należą decyzje o odmrażaniu gospodarki. Lokalne władze obawiają się jednak rozprzestrzenianie się pandemii. Powolne odmrażanie gospodarki zapowiedzieli już gubernatorzy 26 amerykańskich stanów.

Mimo iż w Nowym Jorku koronawirus słabnie, nie zmniejsza się jednak liczba zgonów. Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin na koronawirusa zmarło 630 osób. Dzień wcześniej bilans zgonów był niższy i wyniósł 606.

 

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką