Logo Radio Łódź

Ponad 100 nowych przypadków koronawirusa w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 222 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce. W sumie w kraju liczba potwierdzonych zachorowań przekroczyła 25 tysięcy. W Łódzkiem odnotowano 112 nowych zakażeń.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 25 tys. 48. Dzisiaj (4 czerwca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 361 nowych zakażeniach, z czego 112 pochodzi z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych dwojga chorych - 83-letnia kobieta była hospitalizowana w Zgierzu.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1117 osób, z czego 73 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 779 zakażeń.

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 29,4 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • Rada Miejska w Łodzi apeluje do premiera o odwołanie ze stanowiska wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego. Uchwałę w tej sprawie poparli radni Koalicji Obywatelskiej i SLD. Radni Prawa i Sprawiedliwości byli przeciwko. Autorzy apelu zarzucają wojewodzie nieskuteczność w walce z koronawirusem i brak komunikacji z samorządem. To polityczne zagranie - odpowiada biuro prasowe wojewody. Czytaj więcej

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

56 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano u pracowników jednej z największych firm w gminie Działoszyn. Powołany został sztab kryzysowy. Czytaj więcej

Zakażenie koronawirusem stwierdzono u jednego z pracowników gospodarczych Szkoły Podstawowej nr 13 w Bełchatowie. Decyzją sanepidu placówkę zamknięto. Czytaj więcej

Dwaj pacjenci z oddziału nefrologii Sieradzkiego Szpitala Wojewódzkiego zakażeni są koronawirusem. Testom poddani są medycy i inni pacjenci. Czytaj więcej

Zobacz też, Czy szkoły są przygotowane na maturę 2020?

Od ubiegłego tygodnia stwierdzono 50 przypadków koronawirusa w tomaszowskim szpitalu powiatowym. 20 osób zakażonych to pacjenci interny, pozostali to załoga. Czytaj więcej

Straż miejska w Łodzi powinna jak najszybciej wrócić pod kontrolę samorządu - przekonuje łódzki radny Tomasz Kacprzak, który był gościem Radia Łódź. Łódzcy strażnicy na początku epidemii, decyzją wojewody łódzkiego zostali podporządkowani komendantowi policji. Zobacz więcej

Posłuchaj też:

Minister edukacji Dariusz Piontkowski podpisał rozporządzenie przedłużające zdalną naukę do 26 czerwca

Do końca roku szkolnego uczniowie nie wrócą już do tradycyjnej nauki w szkołach.

Rzeczniczka MEN Anna Ostrowska poinformowała, że w piątek 26 czerwca uczniowie będą mogli odebrać świadectwa chyba, że dyrektor szkoły z uwagi na sytuację epidemiczną wyznaczy inny termin. Od soboty 27 czerwca uczniowie rozpoczną wakacje.

Rzeczniczka wyjaśniła, że na podstawie podpisanego rozporządzenia przywrócone będzie funkcjonowanie domów wczasów dziecięcych, burs, szkół i przedszkoli w jednostkach leczniczych oraz ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych.

Przerwa od tradycyjnych zajęć w szkołach rozpoczęła się 12 marca. Kształcenie na odległość zaczęło obowiązywać od 25 marca.

Na arkuszach maturalnych majowe daty - to nie błąd

W poniedziałek pierwszy egzamin maturalny. Choć egzamin odbywa się w czerwcu, to na arkuszach maturalnych są daty z maja.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej doktor Marcin Smolik wyjaśnia, że nie jest to błąd. - Po ogłoszeniu epidemii, doszliśmy do wniosku, że nie będziemy niszczyć tych arkuszy, ani przedrukowywać, bo nie wiadomo, kiedy egzamin będzie przeprowadzany" - mówi dyrektor CKE. "Pomimo tego, że egzamin będzie 8 czerwca, to na arkuszu jest 4 maja. To nie jest błąd. To nie jest arkusz nieważny - dodaje.

Początkowo matury miały się rozpocząć 4 maja. Ze względu na epidemię odbędą się w czerwcu.

W poniedziałek maturzyści zmierzą się z egzaminem z języka polskiego.

Ogólnopolskie Spotkania Młodych LEDNICA 2000 pod hasłem #Lednicawdomu

Zwykle z całej Polski przybywa tam kilkadziesiąt tysięcy osób, tym razem ze względu na epidemię na Pola Lednickie nie będzie wstępu. 6 czerwca XXIV Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 transmitowane będzie w internecie. Jednak, jak zaznacza duszpasterz Lednicy dominikanin ojciec Wojciech Surówka, nie zabraknie modlitwy i śpiewu. - To wszystko ma pomóc otworzyć się na Chrystusa, tegoroczne spotkanie nie odbędzie się na polach, lecz w sercach ludzi, którzy zechcą się do nas dołączyć. Zachęcamy do tego, by w tej sposób zbliżyć się na Jezusa - dodaje.

6 czerwca spotkanie rozpocznie Koronka do Miłosierdzia Bożego o 15.00. Później konferencję wygłosi ojciec Roman Bielecki, redaktor naczelny dominikańskiego miesięcznika "W drodze". O 19.00 do uczestników Lednicy 2000 słowa skierują duszpasterze Wspólnoty LEDNICA 2000. Zaplanowano też podziękowanie rodzicom za to, że stali się dawcami życia w formie zawierzenia Maryi i przyjęcia szkaplerza lednickiego.

O 20.00 celebrowana będzie msza święta pod przewodnictwem prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka.

O 21.00 nastąpi Apel Jasnogórski. Transmitowane będzie też przemówienie papieża Franciszka. Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II uczestnicy pomodlą się Litanią do świętego, którą poprowadzą Siewcy Lednicy.

Finałem spotkania będzie tradycyjnie moment przejścia przez Bramę-Rybę jako potwierdzenie dokonanego aktu wyboru Chrystusa.

Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 będzie transmitowane na stronie internetowej www.lednica2000.pl oraz w mediach społecznościowych.

Premier Morawiecki o planie inwestycyjnym rządu

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie założenia rządowego planu inwestycyjnego, który ma pomóc Polsce wyjść z kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa. Zgodnie z zapowiedziami szefa rządu, inwestycje rządowe obejmą zarówno firmy, jak i samorządy lokalne.

Premier Morawiecki zaznaczył, że plan inwestycyjny, który powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, zostanie wsparty przez blisko 300 miliardów złotych z budżetu Unii Europejskiej.

Szef rządu podkreślił, że plan zakłada zrównoważony model rozwoju Polski. - Nasze inwestycje to realne inwestycje dla mikro, małych, średnich i dużych firm, dla małych i większych gmin, dla powiatów i dla dużych miast. Każda z dwóch tysięcy 477 gmin, każdy z 80 powiatów doświadczy planu inwestycyjnego, który przygotowuje rząd Zjednoczonej Prawicy razem z prezydentem Andrzejem Dudą - mówił premier Morawiecki.

Dodał, że duże inwestycje takie jak Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej, tunel w Świnoujściu czy rozwój portów w Gdańsku i w Gdyni mają przyciągnąć do Polski firmy zagraniczne i pomóc w rozwoju handlu i eksportu.

Premier Morawiecki dodał, że zgodnie z zapowiedzią prezydenta, wszystkie gminy w Polsce uzyskają dostęp do Funduszu Inwestycji Publicznych. Ma on pomóc im w korzystaniu z funduszy unijnych na lokalne inwestycje.

Szef rządu przedstawił w Sejmie wniosek o wotum zaufania dla rządu. Podkreślił, że wniosek został uzgodniony z prezydentem Andrzejem Dudą, który zaproponował, by "przeciąć festiwal awantur i powiedzieć: sprawdzam".

Odmrażanie gospodarki i sezon prac w rolnictwie, sprzyjają zatrudnianiu cudzoziemców

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, niewielu Ukraińców opuściło nasz kraj w związku z pandemią koronawirusa.

Prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska wyjaśnia, że ubyło ich w rejestrach Zakładu około 7 procent czyli mniej więcej tyle, ile w okresach wygaszania prac sezonowych czy wygaszania kontraktów zawartych na czas określony. Obecnie w ZUS jest zarejestrowanych około 630 tysięcy cudzoziemców.

Także z informacji przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że od 15 marca do 30 kwietnia z Polski wyjechało niecałe 199 tysięcy obywateli Ukrainy, a przyjechało 53 tysiące.

Jak podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Monika Banyś z Personnel Service, firmy są chętne przyjmowaniu Ukraińców do pracy. Wyjaśniła, że branże, które nadal potrzebują i zatrudniają pracowników z Ukrainy to logistyka, branża rolno-spożywcza czy ostatnio branże usługowe.

Monika Banyś wyjaśnia, że z najświeższego Barometru Polskiego Rynku Pracy przeprowadzonego przez Personnel Service wynika, iż niemal połowa pracodawców oferuje Ukraińcom od 17 do 18 złotych brutto za godzinę pracy. 28 procent polskich pracodawców decyduje się natomiast na stawkę, która przekracza 21 złotych brutto na godzinę. Zważywszy, że od 1 stycznia tego roku płaca minimalna u naszych wschodnich sąsiadów wynosi niewiele ponad 4 tysiące 700 hrywien i średnio na godzinę w przeliczeniu na złotówki 4 złote, to pracownik z Ukrainy zarabiający u nas 17 złotych otrzymuje 4 razy więcej niż zarobiłby za minimalną stawkę w swojej ojczyźnie.

Zdaniem Moniki Banyś nie ma zagrożenia, że Ukraińcy zabierają pracę Polakom, gdyż zatrudniani są zwykle tam, gdzie Polacy zazwyczaj nie są zainteresowani przyjęciem oferty.

Wizz Air zawiesza wszystkie loty w polskiej siatce połączeń do 14 czerwca

Niskokosztowa linia lotnicza Wizz Air poinformowała, że zawiesza wszystkie loty w polskiej siatce połączeń do 14 czerwca. Wynika to z ograniczeń w lotniczych połączeniach międzynarodowych, które wprowadzono w związku z epidemią koronawirusa.

Pasażerowie z rezerwacjami, których dotyczą zawieszone loty i którzy dokonali rezerwacji bezpośrednio na stronie wizzair.com lub poprzez aplikację mobilną, będą informowani drogą elektroniczną o dalszych krokach. 120 procent pierwotnej wartości rezerwacji zostanie automatycznie przesłane na konto klienta do wykorzystania przez kolejne 24 miesiące na produkty i usługi przewoźnika.

Pasażerowie mogą również wybrać zwrot pieniędzy. O sposobach zwrotu będą informowani pocztą elektroniczną. W tym przypadku klienci mogą ubiegać się o zwrot 100 procent pierwotnej wartości rezerwacji.

Pasażerowie, którzy dokonali rezerwacji za pośrednictwem agencji - włącznie z internetowymi biurami podróży - powinni kontaktować się z firmą, w której wykupili bilety.

Polska pomoc humanitarna dla Białorusi

40 ciężarówek, 300 ton sprzętu - z Warszawy wyruszył jeden z największych polskich konwojów z pomocą humanitarną. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, to środki i sprzęt do walki z koronawirusem, które trafią na Białoruś. - Dostawaliśmy sygnały ze szpitali na Białorusi, że taka pomoc jest bardzo potrzebna. W sytuacji w której nasze własne potrzeby zostały zabezpieczone, możemy się dzielić z krajami, które są w większej potrzebie - mówił Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

Konwój ma przejechać przez granicę białoruską jutro wcześnie rano. Część ciężarówek pojedzie do Grodna, pozostałe - w kierunku Mińska. Transport przewozi między innymi ćwierć miliona litrów płynu do dezynfekcji, kilka milionów maseczek oraz testy do wykrywania koronawirusa. - Sprzęt trafi również do regionów, gdzie mieszkają osoby polskiego pochodzenia. Do szpitali w Grodnie, w Wołkowysku, w Woronowie, czyli wszędzie tam, gdzie nasi rodacy mieszkają. To jest chyba jeden z największych, jeśli nie największy konwój humanitarny w historii III RP. Cieszymy się, że możemy naszym przyjaciołom Białorusinom pomóc - poinformował Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Za środki do walki z koronawirusem dziękował Polsce białoruski ambasador, Władimir Czuszew. - Dzisiejsza pomoc przyczyni się jak najbardziej do ułatwienia pracy naszych lekarzy. Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie - powiedział.

Według oficjalnych statystyk przedstawianych przez białoruskie władze, koronawirusa wykryto tam u ponad 45 tysięcy osób, 253 zmarły, a wyzdrowiało 21 tys. pacjentów.

Koronawirus na świecie

Na Ukrainie, w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano największą do tej pory liczbę nowych zakażeń SARS-CoV- 2. Wirus zdiagnozowano u niemal 600 osób. Jednocześnie zanotowano ponad 600 wyzdrowień. Ukraiński resort zdrowia apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Według danych ministerstwa zdrowia, w ciągu ostatniej doby, po wykonaniu ponad 14 tysięcy testów, zdiagnozowano 588 przypadków SARS-CoV-2. To największa liczba nowych zakażeń od początku badań na Ukrainie. W związku z tym minister zdrowia Maksym Stepanow zaapelował o wykonywanie zaleceń resortu - m.in. używanie maseczek ochronnych, antyseptyków, oraz zachowywanie społecznego dystansu. Jak poinformował szef ukraińskiego resortu zdrowia testy wykazały 602 przypadki nowych wyzdrowień. Ukraińskie władze zapowiadają, że od jutra, w ramach łagodzenia obostrzeń, w niektórych regionach otwarte będą restauracje, wznowione mają też być krajowe połączenia lotnicze.

W Belgii liczba pacjentów zakażonych koronawirusem spadła do najniższego poziomu od połowy marca. Obecnie w szpitalach przebywają 733 osoby. Najnowsze dane przekazało belgijskie centrum kryzysowe. W ciągu ostatniej doby czterokrotnie więcej było wypisów ze szpitali niż przyjęć. Obecnie liczba hospitalizowanych jest niemal 9-krotnie niższa w porównaniu ze szczytem pandemii na początku kwietnia. Spadła też liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. Na OIOM-ach przebywają teraz 143 osoby. W sumie ze szpitali wypisano ponad 16 tysięcy osób, które zostały uznane za wyleczone. W ciągu ostatniej dobry wzrosła nieznacznie liczba zakażonych koronawirusem, ale nadal nie przekracza stu, czyli poziomu z początków pandemii. Od wczoraj odnotowano kolejne 82 przypadki. W całej Belgii potwierdzono w ostatnich miesiącach ponad 58,7 tys., zmarło ponad 9,5 tysiąca osób.

Hiszpański minister turystyki zapowiedział, że 22 czerwca mają zostać zniesione ograniczenia w przekraczaniu lądowych granic z Francją i Portugalią. Chodzi o zniesienie dwutygodniowej kwarantanny dla osób, które przybywają z tych krajów. Pierwotnie Hiszpania miała otworzyć granice 1 lipca. W ostatnich dniach media donosiły, że 21 czerwca ma zostać przywrócone swobodne przemieszczanie się w granicach regionów, natomiast od 1 lipca obywatele mieli mieć możliwość poruszania się po całym kraju. Z powodu epidemii koronawirusa ruch międzynarodowy był ograniczony od połowy marca. Teoretycznie turyści z państw unijnych od połowy maja mogą wypoczywać w Hiszpanii, ale wiąże się to z wcześniejszym obowiązkiem przejścia 14-dniowej kwarantanny. Otwarte są hotele, sklepy, plaże, baseny, kościoły, muzea, restauracje i bary - w niektórych regionach ich działalność jest jednak ograniczona. Nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w środkach transportu zbiorowego i w przestrzeni publicznej, gdy nie da się zachować bezpiecznej, dwumetrowej odległości od innych osób. Wczoraj w Hiszpanii w związku z epidemią koronawirusa przedłużono stan zagrożenia epidemicznego do 21 czerwca. Trwa on od połowy marca. Jego koniec, po uprzednich przedłużeniach, przypadał na 7 czerwca. O wydłużenie stanu zagrożenia epidemicznego wnioskował premier kraju Pedro Sanchez. Jak przekonywał, 21 czerwca będzie można "zakończyć pandemię raz na zawsze".

W Hiszpanii potwierdzono dotychczas ponad 240 tysięcy przypadków zakażeń, zmarło ponad 27 tysięcy chorych, a ponad 150 tysięcy osób wyzdrowiało.

Francuscy winiarze rozpoczynają przerabianie wina na żel do dezynfekcji używany w związku z epidemią koronawirusa. Informacje przekazali przedstawiciele FranceAgriMer, działającej pod auspicjami Ministerstwa Rolnictwa, organizacji zajmującej się realizacją w rolnictwie i w gospodarce morskiej, polityki rolnej. Trzydziestu trzech gorzelników w całej Francji rozpoczyna skupowanie i destylację wina. Według organizacji FranceAgriMer procesowi poddanych będzie około dwóch milionów hektolitrów wina, którego nie sprzedano w związku ze znaczącym spadkiem konsumpcji, będącym wynikiem epidemii koronawirusa i wprowadzonej w związku z tym kwarantanny. W wyniku obowiązujących przez prawie trzy miesiące ograniczeń nieczynne były restauracje i bary. Znacznie zmniejszył się także eksport wina do USA. Po destylacji wino będzie przerabiane na żel do dezynfekcji. Zgodę na tę produkcję wydała Komisji Europejska w Brukseli. Także z funduszy europejskich pochodzą pieniądze na sfinansowanie przedsięwzięcia, które powinno potrwać do 15 października.

W Brazylii odnotowano najwyższą od początku pandemii dzienną liczbę zgonów z powodu koronawirusa - 1 tys. 349. Łącznie zmarło tam 32,5 tysiąca zakażonych. Tylko w ciągu ostatniej doby zarejestrowano niemal 30 tysięcy zakażeń Covid-19. W sumie liczba zainfekowanych w kraju wzrosła do ponad 584 tysięcy. Rośnie również liczba osób wyleczonych, których w Brazylii jest około 240 tysięcy, co stanowi w przybliżeniu 40 procent zakażonych pacjentów. Brazylijscy lekarze i badacze krytykują ministerstwo zdrowia za opóźnienia w publikowaniu danych, co utrudnia im zrozumienie, w jaki sposób postępuje pandemia. - Ministerstwo zdrowia nie ma ministra, a dwóch ostatnich odeszło w ciągu zaledwie miesiąca. To jest bardzo skomplikowana sytuacja - powiedziała Bernadete Perez, wiceprezes Brazylijskiego Stowarzyszenia Zdrowia Publicznego, ABRASCO.

W Rosji do 441 tysięcy wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. Rosyjskie służby sanitarne określają sytuację jako "stabilną" i "trudną". Codzienny wzrost liczby nowych przypadków rejestrowany jest na poziomie około 9 tysięcy. Minionej doby zdiagnozowano w Rosji 8 tys. 831 kolejnych zakażeń. To o 295 więcej, niż dobę wcześniej. Niewielką poprawę sytuacji zanotowano w Moskwie. W stolicy zarejestrowano, w ciągu ostatnich 24 godzin 1 tys. 998 chorych na COVID-19. To najniższy przyrost dobowy od prawie dwóch miesięcy. Od początku pandemii wyzdrowiało w Rosji 204 tysiące osób. W tym czasie zmarło 5 tys. 384 zakażonych koronawirusem.

Zaplanowane w dniach 1-2 maja przyszłego roku w Chorzowie lekkoatletyczne mistrzostwa świata sztafet będą zarazem kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w Tokio. Decyzja światowej centrali (World Athletics) ma związek z koronawirusem. Wszystkie ważne wydarzenia lekkoatletyczne, zaplanowane pierwotnie na ten rok, zostały anulowane ze względu na pandemię. W Chorzowie o awans na igrzyska będą rywalizować sztafety 4x100 oraz 4x400 metrów kobiet i mężczyzn. Jak dotąd, prawo startu w zawodach w stolicy Japonii uzyskało po osiem zespołów w każdej konkurencji. Tyle samo ekip wywalczy kwalifikacje podczas zmagań na Stadionie Śląskim.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

W tym miesiącu Brazylia rozpocznie testy na potencjalną szczepionkę przeciwko Covid-19 opracowaną przez Uniwersytet w Oxfordzie. Według badaczy z Uniwersytetu Federalnego w Sao Paulo, Unifesp, testy zostaną przeprowadzone na 2 tysiącach Brazylijczyków. Naukowcy podkreślają, że ważne jest, by były wykonane, gdy krzywa epidemiologiczna jeszcze rośnie. Do etapu testowania w Sao Paulo zostaną wybrani ochotnicy, którzy nie zostali zakażeni koronawirusem i pracują na pierwszej linii walki z Covid-19, przez co są bardziej narażeni na chorobę.

Papież Franciszek przekazał na aukcję rower, który otrzymał w darze od mistrza świata w kolarstwie, Słowaka Petera Sagana. Uzyskane środki zostaną przekazane szpitalom w Brescii i Bergamo, których personel z ogromnym poświęceniem pomagał chorym na koronawirusa. Aukcję organizują między innymi watykański klub sportowy Athletica Vaticana i włoski związek lekkoatletyczny. Wśród jej organizatorów jest przewodniczący Papieskiej Rady Kultury - kardynał Gianfranco Ravasi. Aukcja rozpocznie się 8 czerwca na platformie internetowej. Pamiątki i przedmioty do licytacji przekazali również wybitni włoscy sportowcy. Najpopularniejsza włoska sportsmenka, pływaczka Federica Pellegrini podarowała swój kostium, a były piłkarz, mistrz świata i kapitan AS Roma Francesco Totti przekazał podpisaną koszulkę i kapitańską opaskę. Licytowane będą również pamiątki po lekkoatlecie Pietro Mennei, a także trofea sportowe przekazane przez łyżwiarkę Carolinę Kostner, zwyciężczynię tenisowego US Open Flavię Pennettę, siatkarza Iwana Zajcewa i byłego kierowcę wyścigowego Alessandro Zanardiego, który po tym, jak w ciężkim wypadku stracił obie nogi, sięgnął po dwa złote medale igrzysk paraolimpijskich w Londynie.

Władze Francji odwołały tegoroczną wojskową paradę w Dzień Bastylii zaplanowaną na 14 lipca. Tradycyjne obchody narodowego święta zostaną zastąpione oficjalnym hołdem na rzecz pracowników służb medycznych.
Doroczna parada, która upamiętniała zdobycie paryskiej Bastylii podczas Rewolucji Francuskiej, obywała się 14 lipca na Polach Elizejskich. W tym roku władze planują znacznie skromniejszą uroczystość na Placu Zgody, w trakcie której zachowane zostaną wszelkie zasady reżimu sanitarnego obowiązującego we Francji. Jednym z elementów uroczystości będzie przelot eskadry reprezentacyjnej Francuskich Sił Powietrznych. W tym roku ma być on hołdem dla personelu medycznego zmobilizowanego do walki z epidemią koronawirusa, która we Francji pochłonęła już ponad 29 tysięcy ofiar. Władze zapowiedziały wstępnie, że uroczystości na Placu Zgody nie będą otwarte dla widzów. Jednak ostateczna decyzja zostanie podjęta po ocenie sytuacji epidemicznej w przyszłym tygodniu.

Zaplanowane pierwotnie od 2 do 7 czerwca paralekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Bydgoszczy zostały oficjalnie przełożone na przyszły rok. Jak poinformowano w komunikacie, trwają prace nad nową datą zawodów. Już w marcu podjęto decyzję, że z powodu pandemii koronawirusa impreza nie zostanie przeprowadzona w zakładanym terminie. W czwartek poinformowano, że mistrzostwa nie będą mogły się odbyć w tym roku. Termin przyszłorocznego czempionatu zostanie podany latem.

Angielska Premier League postanowiła umożliwić zespołom przeprowadzenie pięciu zmian podczas meczu piłki nożnej. Ma to związek ze zmianą w przepisach wprowadzoną przez Międzynarodową Radę Piłkarską (IFAB). Dzięki nowym regulacjom kluby mają lepiej radzić sobie z napiętym harmonogramem spotkań. Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa rozgrywki piłkarskie w Anglii wrócą od 17 czerwca. Podobne rozwiązanie wprowadziła już niemiecka Bundesliga.

Klub Biegacza Sporting Międzyzdroje i Polska Fundacja Narodowa zapraszają do uczestnictwa w Wirtualnym Biegu na Monte Cassino. Ma on uczcić 76. rocznicę bitwy. Uczestnicy akcji wspierają budowę pomnika generała Władysława Andersa w Cassino we Włoszech. Organizatorem wydarzenia jest Klub Biegacza Sporting Międzyzdroje oraz Bogusław Mamiński, olimpijczyk, lekkoatleta, medalista Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w biegach, rekordzista Polski, od 2009 roku organizator akcji Biegnij Warszawo wraz z Wojskowym Instytutem Wydawniczym. Partnerem imprezy jest Polska Fundacja Narodowa.

Bieg na Monte Cassino był zaplanowany dla uczczenia 76. rocznicę bitwy o Monte Cassino, którą obchodziliśmy w maju. Wydarzeniu miało towarzyszyć odsłonięcie pomnika generała Andersa w centrum miasta Cassino. Będzie on przedstawiał postać dowódcy 2. Korpusu przy murze z nazwiskami poległych polskich żołnierzy oraz mapą szlaku bojowego 2 Korpusu. Projektantem pomnika jest architekt Giacomo Bianchi. Pandemia koronawirusa zmieniła formułę imprezy, lecz nie zablokowała jej. W nowych warunkach i nowej formie bieg odbywa się od 18 maja do 14 czerwca 2020. Uczestniczyć w nim może każdy. Dystans to 10 kilometrów. Jak w każdym profesjonalnym biegu, są numery startowe i pomiar czasu. Można wybrać własną trasę. Uczestnik dokonuje pomiaru czasu za pomocą własnych urządzeń. Każdy biegacz zobowiązany jest do wypełnienia formularza danych zawodów na stronie: biegmontecassino.pl do wtorku, 16 czerwca, do godziny 15. Opłata startowa wynosi 100 złotych i w całości zostanie przeznaczona na budowę pomnika generała Władysława Andersa. W pakiecie startowym uczestnicy biegu otrzymają koszulkę i medal, które zostaną dostarczone miesiąc po zakończeniu biegu. W biegu może wziąć udział 1057 uczestników. Tylu, ilu Polaków oddało swoje życie pod Monte Cassino i zostało pochowanych na tamtejszym Polskim Cmentarzu Wojennym. Przy rejestracji można wybrać osobę - poległego żołnierza, w intencji którego podejmiemy się uczestnictwa w biegu.

 

/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką