Logo Radio Łódź

375 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 160 na Śląsku i 39 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 375 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce. W tym gronie jest 39 osób z województwa łódzkiego oraz 160 ze Śląska. W regionie aktualnie zakażonych jest 2 tys. 406 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 29 tys. 392. Dzisiaj (12 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 375 nowych zakażeniach, w tym 160 ze Śląska i 39 z województwa łódzkiego. 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 10 kolejnych chorych.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 247 osób, z czego 107 w Łódzkiem.

  • W ciągu doby wyzdrowiało 299 osób, które chorowały na COVID-19. W sumie w Polsce wyzdrowiały 14 tysięcy 104 osoby.

  • W dziennym raporcie o koronawirusie opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia czytamy również, że obecnie z powodu zakażenia koronawirusem 93 094 osoby przebywają na kwarantannie, a 18 666 osób jest objętych nadzorem epidemicznym. W szpitalach przebywa 1 748 osób zakażonych, a 83 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Jan Krzysztof Ardanowski odwiedził dzisiaj (13.06) miasta w województwie łódzkim: Kutno i Łowicz. Był także w Koźlu w gminie Stryków. Minister rolnictwa mówił o znaczeniu polskiej wsi w historii Polski, ale także o jej szczególnej roli dzisiaj, w czasie epidemii. Czytaj więcej

Dziś (14 czerwca) kolejarze wprowadzają zmiany w rozkładzie jazdy. Na tory w regionie łódzkim wyjedzie więcej pociągów. 50 składów wróci do rozkładu ŁKA po zawieszeniu spowodowanym epidemią koronawirusa. Pozwoli to na uruchomienie 179 połączeń dziennie. Czytaj więcej

Zobacz także: Czy zaczęliśmy ignorować koronawirusa?

Od wczoraj (13 czerwca) otwarte są granice Polski z innymi państwami Unii Europejskiej. Nie ma już kontroli sanitarnych i obowiązku przechodzenia dwutygodniowej kwarantanny. Czy mieszkańcy województwa łódzkiego planują już wyjazdy? Czytaj więcej

Rolnicy, których gospodarstwa dotknęły skutki epidemii koronawirusa, mogą liczyć na finansowe wsparcie - mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który odwiedził Koźle w gminie Stryków. Czytaj więcej

Niewiele ponad dwa tygodnie pozostało do otwarcia łódzkiego aquaparku. Do tego czasu zakończone zostaną wszystkie projekty modernizacyjne, które zostały rozpoczęte na Fali podczas przerwy w działalności z powodu koronawirusa. Czytaj więcej

Od czwartku można korzystać z kolei linowej na Górze Kamieńsk. Osoby odwiedzające to miejsce muszą jednak pamiętać o rygorze sanitarnym. Czytaj więcej

Punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć - te miejsca funkcjonują dla chorych podczas długiego weekendu w Łodzi i regionie. Jednocześnie można też skorzystać z teleporady. Czytaj więcej

Rząd zachęca do korzystania z aplikacji ProteGO Safe

Rząd zachęca do korzystania z darmowej aplikacji na smartfony ProteGO Safe. Ma ona ułatwić walkę z ogniskami koronawirusa dzięki anonimowemu powiadamianiu jej użytkowników o kontakcie z osobą zarażoną bez podawania jej danych osobowych.

Aplikacja powstała przy współpracy Ministerstwa Cyfryzacji z polskimi programistami oraz firmami Google i Apple, a także z Ministerstwem Zdrowia, Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz GovTech Polska.

ProteGO Safe korzysta z rozwiązań dostarczonych przez Google, Apple i technologii Bluetooth. Z jej pomocą smartfon rejestruje kontakty z innymi napotkanymi urządzeniami z zainstalowaną aplikacją i przechowuje przez 14 dni. Jeśli jeden z użytkowników ProteGO Safe zarazi się koronawirusem i potwierdzą to służby sanitarne, to otrzyma od nich jednorazowy kod PIN do wprowadzenia w aplikacji. Dobrowolnie może go wpisać, wówczas uruchomi moduł powiadomienia - wyjaśnił minister cyfryzacji Marek Zagórski. „Wszystkie te urządzenia, z którymi aplikacja osoby chorej miała kontakt, zostaną o tym powiadomione w sposób całkowicie anonimowy" - powiedział minister. "To znaczy nie będzie wiadomo, od kogo jest ta informacja, w jakim czasie był ten kontakt, zostaną tylko powiadomione i wstępnie zostanie oszacowane ryzyko jakie ten kontakt ze sobą niósł” - mówił we wtorek Marek Zagórski, podczas oficjalnej prezentacji nowej wersji aplikacji.

System jest zdecentralizowany, dane nie są gromadzone na żadnym serwerze, a wszystkie informacje znajdują się w pamięci smartfonów. „Aplikacja jest bezpłatna, pobierana dobrowolnie i nie wymusza żadnych informacji" - podkreślił minister Zagórski. - W procesie jej instalacji nie musimy podawać żadnych danych. Ważne jest jedynie to, żebyśmy ją zainstalowali. Praktycznie jedyna czynność, jaką musimy wykonać, to jest zainstalowanie i uruchomienie aplikacji, wtedy ten moduł powiadamiania oraz rejestracji naszych kontaktów będzie działał w tle. W sytuacji, w której będziemy mieli ryzykowny kontakt, zostaniemy o tym powiadomieni - wytłumaczył minister cyfryzacji.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział podczas prezentacji aplikacji we wtorek, że jest to bardzo przydatne narzędzie, które pozwoli usprawnić pracę służb sanitarnych. Jednak warunek to upowszechnienie używania ProteGO Safe na terenie całego kraju. „To natychmiast ogranicza całą grupę transmisji poziomej, której najbardziej się boimy. Stwarza z niej tak naprawdę lokalne ognisko, które już wiemy, jakie jest, i możemy je ograniczyć” - mówił minister Szumowski. „To rozwiązanie jest już wprowadzane w Europie, a Polska jest jednym takich liderów, chociażby pod względem tego, że jest to całkowicie anonimowe. Nikt nie ma dostępu do tych danych. Wszyscy będziemy mogli się czuć bezpiecznie, bo jeżeli nie dostajemy powiadomienia, to znaczy, że nikogo chorego nie spotkaliśmy, ale jest jeden warunek - zachęcałbym, żeby praktycznie wszyscy mieli taką aplikację” - dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Aplikacja ma także drugą funkcję, możliwość prowadzenia dziennika zdrowia, czyli regularnego zapisywania informacji o tym, jak się czujemy. Na podstawie udzielonych odpowiedzi oprogramowanie przekaże porady, wskazówki i określi, w jakiej grupie ryzyka się znajdujemy. Dane mogą być też pomocne dla lekarzy w przypadku konieczności naszego leczenia.

ProteGO Safe można pobrać na smartfony w zależności od systemu operacyjnego z Google Play lub App Store.

175 tysięcy zgłoszonych do głosowania korespondencyjnego za granicą

Blisko 175 tysięcy wyborców zgłosiło się do głosowania korespondencyjnego za granicą. To dane z wczorajszego wieczoru, przekazane Polskiemu Radiu przez MSZ.

Jutro mija termin na złożenie deklaracji udziału w wyborach prezydenckich za granicą w formie głosowania pocztowego. Wyborcy w kraju nieobjęci kwarantanną lub izolacją mają czas do wtorku na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego.

Pomoc zakonników w walce z epidemią

155 zakonników z ponad 20 zgromadzeń pomaga w walce z epidemią koronawirusa - mówił ojciec Robert Wawrzynecki sekretarz wykonawczy Konferencji Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Męskich w Polsce.
Zakonnicy zajmują się chorymi przede wszystkim w domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczo-leczniczych.

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreślił, że wielu zakonników zaangażowało się w pomoc po apelach przewodniczącego Konferencji, o. Janusza Soka.

11 zakonników pomaga również w szpitalach jednoimiennych, a kilkaset zakonnic opiekuje się osobami starszymi, samotnymi i bezdomnymi. Jak mówi o. Robert Wawrzyniecki zakonnicy służą także telefoniczną pomocą duszpasterską i psychologiczną.

O. Robert Wawrzyniecki podkreśla, że sekretariat Konferencji Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Męskich w Polsce do tej pory nie otrzymał informacji, aby którykolwiek z zajmujących się chorymi zakonników, zaraził się koronawirusem.

W radiowej Jedynce premierowe słuchowisko o pandemii

Program Pierwszy Polskiego Radia zaprasza (godz. 21.00) na premierowe słuchowisko Marty Rebzdy "Kwarantanna" w reżyserii Waldemara Modestowicza. Porusza ono temat pandemii. W słuchowisku występują: Justyna Kowalska, Emilia Krakowska, Marta Lipińska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Ewa Konstancja Bułhak i Piotr Grabowski.

Uratowano ponad 5 milionów miejsc pracy

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że dzięki tarczy antykryzysowej uratowano 5 milionów miejsc pracy. W ciągu dwóch miesięcy do przedsiębiorców trafiło ponad 80 miliardów złotych.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że realizacja wniosków o pożyczkę jest w kraju na poziomie 80 procent. Środki przyznawane w ramach tarczy antykryzysowej mają zapewnić firmom płynność finansową i ochronić miejsca pracy.

Koronawirus na świecie

Rachunek na ponad milion dolarów dostał od szpitala amerykański 70-latek, który otarł się o śmierć z powodu COVID-19. O sprawie napisał wczoraj dziennik "Seattle Times". Michael Flor trafił do szpitala na początku marca i spędził tam dwa miesiące. Był tak blisko śmierci, że pielęgniarka musiałą trzymać przy jego uchu telefon, by mógł pożegnać się z żoną i dziećmi. Udało mu się jednak przeżyć, ale - jak powiedział dziennikarzom gazety - szpital wystawił mu 181-stronnicowy rachunek, opiewający na milion 122 tysiące 501 dolarów i 4 centy. Zawiera on pozycje dotyczące między innymi opłaty za salę, w której leżał mężczyzna, jej sterylizację, a także za korzystanie z respiratora. Według "Seattle Times" 70-latek jest objęty programem ubezpieczeń społecznych i nie będzie musiał zapłacić całej kwoty, a być może nie zapłaci ani centa. W przyjętym przez amerykański Kongres planie pomocowym przeznaczono bowiem 100 miliardów dolarów na rekompensaty dla szpitali i prywatnych ubezpieczycieli, zajmujących się chorymi na COVID-19. Mężczyzna powiedział jednak "Seattle Times", że czuje się "winny" wiedząc, że podatnicy zapłacą za jego leczenie tak dużo.

W ciągu minionej doby w Chinach stwierdzono 57 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To największy dobowy przyrost nowych infekcji od 13 kwietnia. Narodowa Komisja Zdrowia podała, że 38 zakażeń to infekcje lokalne, pozostałe dotyczą osób, które do Chin przybyły z zagranicy. Spośród 38 infekcji lokalnych 36 odnotowano w stolicy kraju Pekinie. Rzecznik tamtejszych władz powiedział, że Pekin wkroczył w "nadzwyczajny okres". Dodał, że miasto powinno rozszerzyć zakres testów na próbkach kwasu nukleinowego, a także zwiększyć zakres kontroli wyrywkowych w chińskiej stolicy.

Nowe ognisko koronawirusa w Pekinie wykryto na największym hurtowym targu żywności Xinfadi w południowo-zachodniej dzielnicy Fengtai. Sprzedawane są tam mięso, ryby i warzywa. Lokalne media informowały wczoraj, że wirusa potwierdzono nie tylko u pracowników targu, ale wykryto go także na deskach używanych do cięcia łososia. W Pekinie odizolowano 11 obszarów mieszkalnych, zamknięto dziewięć szkół oraz przedszkoli. Zawieszone zostały także wszystkie wydarzenia sportowe. Od wczoraj zamykane są niektóre atrakcje turystyczne chińskiej stolicy. Władze Pekinu zamierzają przebadać około 10 tysięcy osób, które pracują bądź mają częsty kontakt z targiem Xinfandi.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

W sumie w Chinach stwierdzono 83 tysiące 132 przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarły 4 tysiące 634 osoby. Chińskie służby medyczne nie zaliczają do bilansu osób zainfekowanych, u których nie występują objawy choroby. W ciągu doby w tym kraju potwierdzono dziewięć takich bezobjawowych przypadków.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto niemal 650 zakażeń koronawirusem. Od kilku dni nad Dnieprem obserwowany jest wzrost liczby nowych przypadków SARS-CoV-2. Jak poinformowało ukraińskie ministerstwo zdrowia, w ciągu ostatniej doby wykonano nieco ponad 13 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Wykazały one 106 przypadków wyzdrowień osób poprzednio zakażonych i 648 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Wczoraj na Ukrainie padł rekord dobowych zakażeń koronawirusem - wykryto ich 753. Od kilku dni najwięcej nowych przypadków notuje się w graniczącym z Polską obwodzie lwowskim. Ministerstwo zdrowia wiąże wzrost liczby zakażeń z nieprzestrzeganiem przez Ukraińców antywirusowych środków ostrożności - m.in. nakazu noszenia maseczek ochronnych w sklepach, zachowywania społecznego dystansu i używania antyseptyków.

We Francji w ciągu ostatniej doby zmarły kolejne dwadzieścia cztery osoby zakażone koronawirusem. Z bilansu przedstawionego przez ministerstwo zdrowia wynika, że od początku epidemii w marcu zmarło 29 298 osób.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 55 osób zakażonych koronawirusem, o jedną mniej niż wczoraj. Pozostałe dane również wskazują na dalszą poprawę sytuacji epidemiologicznej.

Ministrowie zdrowia Włoch, Niemiec, Francji i Holandii podpisali wspólnie umowę na dostarczenie 400 milionów szczepionek na Covid-19 z brytyjsko-szwedzkim koncernem AstraZeneca. Szczepionka ma być wyprodukowana przed końcem roku.

Na Białorusi liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 53 tysiące. W ostatnim dniu przybyło 721 osób zakażonych patogenem - na poziomie właściwym dla ostatnich dni.

W Brazylii odnotowano niemal 42 tysiące zgonów z powodu choroby COVID-19. Tym samym Brazylia jest drugim krajem na świecie pod względem liczby ofiar śmiertelnych z powodu choroby wywoływanej koronawirusem. Więcej osób z powodu COVID-19 zmarło jedynie w Stanach Zjednoczonych. W ciągu doby w Brazylii odnotowano kolejnych 909 zgonów i potwierdzono prawie 26 tysięcy nowych zakażeń.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Wystarczy zajrzeć do pojazdów MPK. Luz, całkowita ignorancja. A dlaczego? Bo jesteśmy mądrzy, mądrzejsi od wszystkich. I taki smaczek, nawet osoba w sutannie jechała bez maseczki. A bliźniego swego....przy takim podejściu będziemy się kręcić z tym wirusem, jak pies za własnym ogonem. Siedzimy na beczce prochu i liczymy na.....? Cud?

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką