Logo Radio Łódź

Łódzkie cmentarze pozostają świadectwem historii miasta

Cmentarze to miejsca wyjątkowe, zawierające wiele informacji o dawnych mieszkańcach miejscowości, w których się znajdują. Na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej, a także na Cmentarzu na Dołach znajdziemy groby tych, którzy budowali miasto i mieli wpływ na jego rozwój.

Co roku, prowadzona jest kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi. W tym roku - ze względu na epidemię - tylko w internecie. - Cmentarz przy ul. Ogrodowej powstał w 1855 roku i jest jedną z najstarszych łódzkich nekropolii - mówi przewodnik po Łodzi Justyna Tomaszewska. - Jest tam część katolicka, ewangelicka i prawosławna, co też podkreśla tę niezwykłą wielokulturowość naszego miasta. Zwłaszcza ta część ewangelicka jest wyjątkowa. Ona ma w ogóle takie założenie parkowe, więc są tam piękne drzewa, przepiękne bluszcze i prawdziwe dzieła sztuki - mówi Tomaszewska.

Na Starym Cmentarzu w Łodzi znajdziemy między innymi, mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich. - Do takich moich ulubionych miejsc należy oczywiście grób Sophie Biedermann, czyli przepiękny anioł, który chroni symbolicznie dzieci. Sophie umarła przy połogu w związku z tym, ten grób ma jeszcze większą siłę, gdy zna się jeszcze historię tej rodziny. Bardzo monumentalny jest oczywiście grób Juliusza Kunitzera, czyli takiego fabrykanta, który miał w Łodzi taką sobie sławę. Nie był zbyt lubiany, natomiast jemu zawdzięczamy między innymi tramwaje - przypomina przewodniczka.

Uwagę przykuwa również kaplica Karola Scheiblera. - To w ogóle jest największy tego typu grób - kaplica na cmentarzach łódzkich. Największy łódzki fabrykant, także po śmierci ma największy pałac, jeżeli można tak powiedzieć. W tej chwili kaplica jest w remoncie, więc warto obserwować chociażby te zmiany, które zachodzą z roku na rok - podkreśla Justyna Tomaszewska.

Z kolei w Alei Zasłużonych na Cmentarzu na Dołach pochowani są między innymi politycy, filmowcy i muzycy. Chociażby Ludwik Benoit, Bogusław Mec, czy Wojciech Jerzy Has. - To osoby, które miały, znaczący wpływ na to, jak wygląda dzisiaj Łódź. A ja bardzo lubię cmentarze trochę mniejsze, czyli choćby cmentarz przy ulicy Sopockiej, czy Gadka Stara. Wyjątkowy jest cmentarz w Łagiewnikach. To są te miejsca, które świadczą o historii naszego miasta, także tej współczesnej. Zawsze zachęcam, żeby będąc na cmentarzach łodzianie rozglądali się, czytali też te napisy na grobach, bo można się po prostu bardzo wiele dowiedzieć o naszym mieście - dodaje przewodniczka po Łodzi Justyna Tomaszewska.

W regionie łódzkim jest także cmentarz uznany za jeden z najpiękniejszych w kraju - to Stary Cmentarz w Piotrkowie Trybunalskim, założony w 1830 roku.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką